Ministerul Sanatatii functioneaza pe baza de CRIZA. Bolnavi, medici, farmacisti pusi pe drumuri

Ministerul Sanatatii functioneaza pe baza de CRIZA. Bolnavi, medici, farmacisti pusi pe drumuri

 Pentru un medicament inlocuit, pacientul isi da acordul, acord pe care farmacistul il duce la medicul de familie  

In degringolada care domina sistemul sanitar de mai multe luni de zile, dar mai ales dupa esecul ministerului de resort in negocierile cu distribuitorii de medicamente, Casa de Asigurari de Sanatate a primit instructiuni de CRIZA.

O prima masura este ca, pana la reluarea aprovizionarii, farmacistii sa elibereze orice alt medicament prescris pe reteta, care are aceeasi substanta activa.

Bolnavii trebuie, insa, sa isi dea in scris consimtamantul, iar farmacistii sunt obligati sa duca aceste consimtaminte la medicii care au eliberat retetele.

O alta masura dispusa de minister este obligativitatea medicilor de a se interesa la farmacii de medicamentele care au mai ramas pe stocuri si sa prescrie toate DCI-urile unei substante active, chiar daca sunt foarte multe.

Farmacistii spun ca, deocamdata, singura posibilitate este sa le ofere pacientilor inlocuitori pentru unele medicamente pe care nu le au pe raft.

"Speram ca pacientii sa inteleaga faptul ca alta solutie nu au, iar medicii sa le semneze pentru acesti inlocuitori pana la rezolvarea crizei", a spus un farmacist botosanean.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Primire demnă de niște campioni mondiali: Hyperion Robotics s-a întors acasă!

astăzi, 09:16

A fost multă bucurie, cu meritate aplauze, emoție și multe vise pentru viitor! Echipa Hyperion Robotics, a Colegiului Național ”Mihai Eminescu” din Botoșani, a revenit din Statel...

Botoșănence de altădată, promotoare ale portului popular românesc

astăzi, 08:50

Astăzi sărbătorim Nașterea Sfântului Ioan  Botezătorul, cunoscută și sub numele de „Sânzâiene”, o sărbătoare solară și florală plină de bucurie. Cu...

L-ai aplaudat pe Daniel Buzdugan la Botoșani? Ce s-a întâmplat în acea dimineață cu ”vocea” de la Radio ZU: ”Am sunat de pe drum la 112!” - FOTO

astăzi, 08:16

Zeci de botoșăneni au petrecut, luni dimineață, câteva ore alături de Bizdugan, Morar și Emma, cei trei carismatici prezentatori de la Radio Zu, aflați în RadioAventura prin Rom&aci...