Liderii de sindicat si gustul amar al protestelor: "Se traieste bine si inseamna ca noi ne amagim cand spunem ca traim greu!"

Cu toate ca, in urma cu cateva zile, liderii de sindicat au anuntat ca la protestul de astazi vor participa in jur de 500 de persoane, numarul celor care au iesit in strada a fost mai mic de jumatate.

Vasile Chiru, liderul Blocului National Sindical, sustine ca la nivel de judet miscarea sindicala nu este reprezentativa.

"Din punctul meu de vedere, eu raman cu un gust amar. Miscarea sindicala vad ca nu este reprezentativa la nivel de judet sau ceilalti sindicalisti au salarii decente, traiesc bine si inseamna ca noi ne amagim cand spunem ca traim greu. Vom vedea pe parcurs, pentru ca pe unde ne miscam in Botosani toti se plang ca traiesc greu, ca taxele si impozitele ii sufoca, nu este adevarat. Ei traiesc foarte bine", a spus Vasile Chiru.

Unul dintre motivele pentru care sindicalistii au iesit in strada este si tratatul fiscal. Marius Orosanu, presedintele filialei Cartel Alfa Botosani, spune ca acest tratat inseamna noi masuri de austeritate pentru romani.

"In primul rand am ales sa protestam pentru ca Romania intentioneaza ca pe 1-2 martie sa semneze noul tratat fiscal si cei care au studiat acest tratat au vazut ca aduce noi masuri de austeritate pentru Romania. Asta inseamna ca incepand cu anul viitor ne asteapta noi reduceri de salarii, noi reduceri la sistemul de asistenta sociala, din ce in ce mai putine investitii si locuri de munca. Tragem un semnal de alarma nu pentru ce va fi maine, ci pentru ceea ce va fi incepand de anul viitor daca Romania adopta acest tratat fiscal", a mentionat Marius Orosanu.

Dupa ce au marsaluit pe strazile din municipiu, timp de o ora, sindicalistii au scandat lozinci antiguvernamentale in fata Institutiei Prefectului.

Acestia spun ca vor urma si alte proteste.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Beatrice a dispărut de acasă, sunați la 112 dacă o vedeți!

astăzi, 17:20

Astăzi, 25 iunie, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au fost sesizați cu privre la faptul că DRAGU BEATRICE-MARIA, de 16 ani, a părăsit în mod voluntar dom...

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...

Viață distrusă: Copilă de 16 ani exploatată sexual, la Dorohoi, de un adolescent de aceeași vârstă!

astăzi, 14:06

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Botoșani, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Bir...