Legumele din supermarket, extrem de nocive pentru organism

Legumele pe care le cumparam din comert au aspect frumos, dar sunt fara gust, lipsite de nutrienti, atoase si chiar lemnoase.

"Spre deosebire de acum 20 de ani, legumele pe care le mancam au avantaje agronomice: sunt aspectoase, rezista in timp si cresc destul de repede", a declarat prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi, directorul Institutului National de Cercetari Alimentare. Specialistul atentioneaza insa ca, desi puncteaza la capitolul imagine, legumele nu stau la fel de bine si la capitolul beneficii aduse organismului nostru. Practic, legumele nu mai au gust pentru ca provin din soiuri hibrid, speciale pentru sera.

"Aceste soiuri sunt create special de om, prin selectie artificiala, pentru a avea o productie mare de legume. Soiurile pure nu dau productii mari. Un bun exemplu este soiul rosiilor "inima de bou", care sunt gustoase, neaspectuoase si carnoase. Din pacate, acestea se deterioreaza rapid si nu au o productie mare", spune prof. dr. Mencinicopschi.

Indiferent daca sunt de productie interna sau de export, legumele sunt fara gust si nutrienti. Ele sunt tratate chimic inainte de a ajunge pe masa noastra, iar substantele folosite au efecte negative asupra organismului, provocand intoxicarea ficatului, a rinichilor si a sistemului nervos central, avertizeaza nutritionistii.

Astfel, legumele sunt supuse unor tratamente cu pesticide si pulverizate cu tot felul de substante toxice menite sa le mareasca rezistenta in timp. "Cea mai buna solutie este sa mancam fructe si legume atunci cand este sezonul lor", recomanda Mencinicopschi.

Piata autohtonona este invadata pe timpul iernii de legume aduse din import. Spania, Olanda, Italia, Turcia, Israelul si Egiptul sunt tarile de provenienta a acestor alimente. "Legumele care se gasesc in aceasta perioada a anului sunt in mare parte aduse din tari aflate in zona mediteraneana, acolo unde iernile sunt mai blande. Rosiile si castravetii care se gasesc in piete, supermarket-uri si hipermarket-uri sunt cu precadere din Turcia, Spania si Olanda", a declarat Valeriu Tabara, fostul ministru al Agriculturii.

Sursa: zf.ro

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

astăzi, 19:45

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

astăzi, 19:00

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...

Botoșăneanca dată dispărută în Italia, găsită după zile de îngrijorare! „Eu sunt bine, dar soțul meu…”

astăzi, 18:18

Botoșăneanca plecată la muncă în Italia, care fusese dată dispărută după ce familia nu a mai reușit să o contacteze, a transmis că este bine și că situația a pornit de la o ne&icir...