Grevă spontană la Spitalul „Mavromati”: „Suntem sclavii sistemului sanitar” (foto, video)

Personalul nemedical amenință cu neacordarea salariilor în spitale înainte de sărbătorile de iarnă dacă revendicările nu le vor fi luate în considerare.

Grevele iau amploare în tot mai multe instituții de stat din țară și din județul Botoșani. Au ieșit în stradă funcționarii Casei Județene de Pensii, Casei de Asigurări de Sănătate, Agenției Județene pentru Plată și Inspecție Socială, Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, iar joi dimineață le-a venit rândul  angajaților din Direcția de Sănătate Publică și a personalului nemedical din Spitalul Județean „Mavromati”.

Preț de jumătate de oră, aproximativ 40 de angajați care fac parte din structura administrativă a unității sanitare și-au strigat nemulțumirile.

 

„Suntem sclavii sistemului sanitar...”

Protestatarii vor salarii decente și amenință că, dacă doleanțele nu le vor fi ascultate, angajații spitalului nu își vor primii salariile în luna decembrie, înainte de sărbătorile de iarnă.

Vrem salarii decente. Un economist care lucrează la Consiliul Județean, la Primărie, la Prefectură are salariul dublu față de noi. Noi suntem lăsați ultimii, suntem sclavii sistemului sanitar, niciodată nu ni s-a majorat. Partea medicală a primit, noi când? Personalul medical a primit salariile într-o singură tranșă, iar noi am primit în câțiva ani, din care doi, trei ani salariile noastre au fost înghețate. Avem aceleași studii, dar salarii diferite. Vrem să tragem un semnal de alarmă: cum ar putea personalul medical să își desfășoare activitatea dacă nu ar exista personalul TESA (n.r. personal nemedical tehnic, economic și administrativ), cum ar putea să își desfășoare activitatea dacă nu ar fi medicamente, echipamente, salarii, materiale sanitare... Deci ei nu și-ar putea desfășura activitatea. Noi nu avem nimic împotriva lor. Vrem să fim și noi susținuți. Salariul nostru este mai mic decât al unei infirmiere de pe secție”, spun protestatarii.

Mai mult decât atât, angajații TESA din Botoșani spun că salariile lor nu au mai crescut de doi ani de zile.

„Toată lumea care este aici să știți că are salariile la nivelul de acum doi ani. Salariul nostru este confidențial, în ghilimele, de jenă. Mie, după 45 de ani de activitate, mi-e cam jenă să spun ce salariu am, dar asta este realitatea”, a mai spus un protestatar.







 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Bianca Ciaicofschi

Medicul care a revoluționat medicina la Botoșani: „Au fost întrebări și neliniști legate de faptul că aș putea să mă întorc la...” (Foto, Video)

Friday, 26 June 2026

Săptămâna trecută, medicina botoșăneană a avut parte de o intervenție medicală în premieră. Doctorul Paul Turcoman a realizat prima coronarografie urmată de implantarea unui sten...

Zona devenită „trambulină” pentru șoferi. Consilier: „E foarte periculos” (Video)

Thursday, 25 June 2026

Un drum intens circulat și de o mare importanță pentru șoferii botoșăneni, și nu doar, care a fost asfaltat de foarte puțin timp, a început să se degradeze. Este vorba despre DN 29 D Bo...

Sute de alergători din întreaga țară au venit la Botoșani pentru Maratonul Nordului! (Foto, Video)

Sunday, 14 June 2026

Weekend-ul 13 – 14 iunie a fost sub semnul sportului la Botoșani. Sâmbătă și duminică a avut loc Maratonului Nordului, eveniment aflat la ediția cu numărul II și care se bucură de...