Bătrâna era îngrijită în ultima perioadă de o femeie în vârstă de 50 de ani, din aceeaşi localitate, care şi-a găsit un concubin în satul Teioasa, unde a mers să locuiască. În Teioasa a dus-o şi pe femeia de 85 de ani, care se externase de curând din spital, dar care la câteva zile, din cauza afecţiunilor de care suferea, a decedat.
După decesul bătrânei, femeia care o îngrijea a ţinut cadavrul mai multe zile într-o casă, pe scânduri, având pretenţii la ajutorul de deces, după cum susţin apropiaţii decedatei.
În plus, preotul din Teioasa a refuzat înmormântarea pentru că nu ştia dacă femeia este ortodoxă şi nici nu a văzut documentele de deces.
După un scandal de pomină, rudele defunctei au reuşit să ia trupul neînsufleţit din casa în care a fost ţinut aproape o săptămână şi să îl ducă la Păltiniş, dar încă nu o pot înmormânta creştineşte pe femeie pentru că documentele eliberate după decesul acesteia au fost luate de cea care a îngrijit-o cât era în viaţă.
Rudele aşteaptă acum să se rezolve problema actelor, pentru a o putea înmormânta pe femeie după rânduielile creştine.
