După naţionalizarea parţială a depozitelor bancare autorităţile din Cipru au împiedicat transferul electronic al banilor

Naţionalizarea parţială a depozitelor bancare în Cipru a provocat grave nemulţumiri, un bărbat încercând chiar să-şi recupereze banii intrând cu un buldozer într-o bancă, potrivit Bloomberg.
 
Măsura fără precedent a reţinerii unei cote din depozitele bancare a fost anunţată imediat după acordul privind ajutorul financiar internaţional menit să salveze băncile cipriote.
 
Mai multe bancomate au rămas fără bani pe fondul retragerilor masive, iar cele mai mult bănci au fost închise sâmbătă, cetăţenii fiind întâmpinaţi cu mesajul "conform instrucţiunilor Băncii Centrale a Ciprului".
 
După Grecia, Portugalia, Irlanda şi Spania, acum Cipru este cea de-a cincea ţară din UE care solicită un ajutor financiar internaţional.
 
Duminică, Parlamentul cipriot urmează să se reunească în sesiune de urgenţă pentru a aproba acordul financiar, prin care Ciprul va primi 10 miliarde de euro.
 
Statul are însă nevoie de 17 miliarde de euro pentru rederesarea economiei, iar diferenţa ar urma să provină din procentul din depozite şi dintr-o majorare a taxei unice de la 10 la 12,5%.
 
Opozanţii politici au declarat că au în vedere fie să acorde un vot în favoarea acestui ajutor financiar, fie pentru să-l demită pe preşedintelui şi să propună organizarea de alegeri anticipate, scrie cotidianul.ro.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...