Diabetul si dorul de parinti i-au curmat zilele, la doar 14 ani!

Diabetul si dorul de parinti i-au curmat zilele, la doar 14 ani!

 Spitalul de Pediatrie Botosani  

Copilul decedat in urma cu cateva zile la Spitalul de Pediatrie Botosani a fost nu numai victima diabetului de care suferea de mai mult timp, dar si a propriei familii!

Faptul ca locuia cu bunica, o batrana care nu a luat in serios simptomele si, mai ales, nu a vrut sa isi ingrijoreze fiica cu privire la starea baiatului, dar si inconstienta parintilor, care au ramas in strainatate, la munca, desi stiau de boala de care sufera copilul lor, dar si o viroza respiratorie, se pare ca i-au grabit sfarsitul baiatului.

Baiatul manifesta de mai mult timp simptomele unui diabet zaharat clasic, insa nu a fost dus la medic din lipsa de cunostinte medicale din partea bunicii. Sambata, copilul in varsta de 14 ani a fost adus la Spitalul de Pediatrie in stare deosebit de grava.

A fost internat rapid pe sectia de terapie intensiva si s-a trecut la stabilizarea lui si stabilirea unui diagnostic de certitudine, insa nu s-a mai putut face nimic pentru salvarea lui.

Din declaratiile bunicii, a reiesit ca baiatul consuma peste 5 litri de apa pe zi. Potrivit analizelor de la spital, copilul avea o glicemie de sub 6 miligrame la 100 de mililitri de sange, in conditiile in care parametrii normali la o analiza de laborator trebuie sa fie intre 111 si 135 de miligrame la 100 de mililitri.

Pentru ca un factor determinant la diabet este factorul stres, iar copilul era chinuit de faptul ca parintii erau departe de el, medicii ii acuza pe parinti de decesul propriului lor copil. In urma necropsiei, coma diabetica pare sa fi fost declansata de o banala viroza.

Medicii spun ca baiatul avusese de aproximativ doua luni simptomele clasice ale acestei boli, dar nu s-au efectuat analize medicale, iar baiatul nu a fost implicat in programul de evaluare a starii de sanatate.

"Parintii nu sufera de diabet, ca sa putem spune ca a fost o mostenire genetica. Este un fapt stiut ca stresul este un factor important, iar faptul ca baiatul era departe de parinti a constituit un stres foarte mare, desi uneori cei din jur nici nu realizeaza acest lucru. Efectul devastator al bolii a fost declansat, se pare, de o banala viroza respiratorie, care l-a adus pe baiat in coma diabetica", au precizat cadrele medicale ale Spitalului de Copii.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Noi informații privind avaria de la Stânca, directorul companiei de apă este la fața locului! (Foto)

astăzi, 12:40

Nova Apaserv S.A. Botoșani revine cu informații suplimentare privind avaria produsă la magistrala de alimentare cu apă DN 560 situată în zona Stânca, care afectează alimentarea cu ap...

La mulți ani! „Chirurgul sufletelor”, preotul botoșănean, împlinește astăzi 55 de ani!

astăzi, 12:16

Astăzi, 28 iunie, preotul din Hlipicenii Botoșanilor, „Chirurgul sufletelor”, împlinește vârsta de 55 de ani. Este unul dintre cei mai îndrăgiți duhovnici, căutat a...

Tânăr înecat, noaptea trecută, într-un iaz din Guranda. A intervenit (și) un polițist! (VIDEO)

astăzi, 12:06

Atunci când fiecare secundă contează, implicarea și spiritul de echipă pot face diferența dintre viață și moarte. În noaptea de 27 înspre 28 iunie, în timpul ex...