De astăzi, românii care se întorc în țară din Italia, Spania și celelalte zone roșii, pot sta în carantină la domiciliu

Românii care se întorc în țară din zonele roșii (Italia, Spania, Franța, Belgia, Marea Britanie, Statele Unite, Turcia sau Iran), erau plasați până acum în centre de carantină, însă acum, în premieră, pot sta în carantină la domiciliu ”pe baza declarației pe propria răspundere”, conform unui Ordin al Ministerului Sănătății publicat astăzi în Monitorul Oficial.

Condiția este ca spațiul să permită carantinarea individuală sau în condiții de seprare completă de restul localitarilor din același domiciliu.

 

De asemenea, pe lângă persoanele care se întors din zonele roșii, în carantină la domiciliu pot sta și cele confimare cu coronavirus, care nu au simptome. Autoritățile din România au anunțat încă de acum câteva săptămâni că, dintr-un anumit punct al epidemiei, pacienții infectați cu coronavirus, dar cu forme ușoare ale bolii, vor putea fi tratați la domiciliu.

Decizia vine într-un moment în care, potrivit declarațiilor oficialilor responsabili cu gestionarea crizei coronavirusului, în țara noastră este așteptat, în săptămânile următoare, vârful epidemiei.

Pe lista zonelor roșii se află Italia, Spania, Franța, Belgia, Marea Britanie, Germania, Austria, Olanda, Elveția, Turcia, Statele Unite și Iran . Toți românii care se întorceau din aceste zone erau plasați până acum în carantină instituționalizată pentru 14 zile. Cei care se întorceau din alte țări, mai puțin afectate de pandemie, erau plasați în izolare la domiciliu timp de 14 zile.

Cele 3 categorii de persoane care pot fi plasate în carantină la domiciliu, conform Ordinului Ministerului Sănătății, sunt:

- persoanele asimptomatice care intră pe teritoriul României venind din zonele cu transmitere comunitară extinsă afectate de COVID-19 (zona roşie).

- persoanele asimptomatice confirmate cu coronavirus.

- membri de familie asimptomatici confirmaţi cu coronavirus care se carantinează la acelaşi domiciliu.

Ordinul Ministerului Sănătății publicat astăzi în Monitorul Oficial modifică Ordinul nr. 414/2020 privind instituirea măsurii de carantină pentru persoanele aflate în situaţia de urgenţă de sănătate publică internaţională determinată de infecţia cu COVID-19. Ordinul este semnat de medicul Horațiu Moldovan, secretar de stat în Ministerul Sănătății.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Guvernul Veștea a picat la vot!

Monday, 22 June 2026

Guvernul lui Adrian Veștea a picat, deoarece nu a întrunit numărul de voturi necesare. Guvernul Veștea, care avea nevoie de cel puțin 233 de voturi, a primit doar 189, mult sub cele 233 n...

Eduard Mititelu, aviz favorabil în comisii pentru mandatul de ministru delegat pentru Transformare Digitală: ”Sper ca, de mâine, să ne apucăm de treabă!”

Monday, 22 June 2026

Deputatul liberal Eduard Mititelu a primit aviz favorabil din partea comisiilor din Camera Deputaților și Senat, pentru ocuparea funcției de ministru delegat pentru Transformare Digitală. &rdqu...

Pașaport către viitor: 260 de tineri au susținut examene Cambridge la Cambridge Star!

Monday, 22 June 2026

În weekendul tocmai încheiat, 20-21 iunie, porțile Cambridge Star s-au deschis pentru 260 de copii și adolescenți care au ales să își transforme pasiunea pentru limba engleză &...