Continuă Marea debarasare în mediul rural
Stiri Botosani Thursday, 1 October 2009 ActualitateDirectiva Comisiei Europene impune ca ţinta de colectare pe anul 2009 sa fie de 4 kg DEEE/locuitor/an. Aruncarea acestor echipamente în locuri nemenajate este interzisă prin lege deoarece conţin substanţe toxice pentru sănătatea oamenilor şi pentru mediu.
În seria campaniilor Marea debarasare, iniţiate de Ministerul mediului în anul 2007, în data de 05.10.2009, SC ECOREC RECYCLING SRL va derula, în judeţul Botoşani, o nouă acţiune de colectare a deşeurilor de echipamente electrice şi electronice in mediul rural. Traseul stabilit este următorul: Copălău – Coşula – Cristeşti - Curteşti – Stăuceni – Blândeşti – Suliţa – Lunca – Hlipiceni – Răuseni – Todireni – Albeşti .
Este cea de-a patra campanie de acest gen care se desfăşoară în mediul rural în anul 2009. Rezultatele per campanie au fost similare pentru anii 2008 şi 2009. Astfel, dacă în campania din mediu rural din decembrie 2008 s-au colectat peste 3 tone de DEEE, în cele 3 campanii din 2009 s-au colectat peste 10 tone DEEE.
Cetăţenii din comunele nominalizate se pot debarasa de deşeurile de echipamente electrice şi electronice uzate sau defecte (ex: televizor, aparat de radio, pick-up, frigider, congelator, maşină de spălat, monitoare PC, etc.), cu titlu gratuit, predându-le autorităţilor locale.
Primăriile comunelor vor pune la dispoziţia cetăţenilor un spaţiu închis, asigurat (ex: magazie) în vederea depozitării acestor deşeuri până la preluarea acestora de către firma transportatoare.
Un studiu efectuat în acest an de organizaţia colectivă ECOTIC (www.ecotic.ro) a arătat că pentru 73,9% din populaţie acordarea unei reduceri la achiziţionarea unui produs nou ar constitui un stimulent pentru renunţarea la echipamentele electrice vechi din gospodărie. De asemenea, studiul a arătat că nivelul de informare a populaţiei cu privire la organizaţiile specializate în reciclarea DEEE este foarte scăzut, iar cei mai mulţi cetăţeni nu cunosc faptul că pot primi amenzi în cazul aruncării DEEE în altă parte decât în locurile amenajate.
Conform studiului, peste 90% dintre respondenţi admit că activitatea de colectare selectivă a deşeurilor este importantă (13,7%) şi foarte importantă (80,8%), însă în continuare nu acţionează în această direcţie. Ei sunt dispuşi să adopte un comportament ecologic privind echipamentele electronice doar în măsura în care acest lucru nu presupune eforturi foarte mari din partea lor şi, eventual, li se oferă facilităţi financiare la achiziţia altor produse noi.
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Libidoul scăzut: factori la care nu te gândești
Ce înseamnă libidoul Libidoul este pur și simplu nivelul tău de dorință sexuală, iar el variază natural de la o perioadă la alta. Nu e o constantă pe care o ai sau o pierzi definitiv...
NOAPTEA TRECUTĂ! Foc aprins în stradă, la Ghetouri. Polițiștii au intervenit imediat!
În noaptea de 24 iunie, în jurul orei 23:00, polițiștii au observat pe una dintre camerele de supraveghere instalate în Parcul Tineretului, zona ghetourilor, un grup format din fem...
AJPIS Botoșani: Ajutoare de urgență pentru 24 de familii și persoane singure care se află în situații de necesitate!
Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Botoșani a efectuat plata ajutoarelor de urgenţă acordate prin Hotărâre de Guvern, în valoare totală de 94.500 de lei, pent...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 1.38 secunde