Conducerea DGASPC vrea sa stie cati bani are de platit angajatilor care au sentinte judecatoresti!

Conducerea DGASPC vrea sa stie cati bani are de platit angajatilor care au sentinte judecatoresti!

 DOINA NACU, director economic DGASPC  

Conducerea Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului, institutia cu cei mai multi angajati din judet, va face o centralizare a tuturor sentintelor judecatoresti in baza carora angajatii au castigat plata anumitor sporuri.

“Vom face o situatie de ansamblu la sentintele care ne vin pe drepturi restante ale salariatilor, vom face o proiectie de buget, sa vedem ce putem acoperi si ce nu. Deocamdata nu putem discuta de o suma, avand in vedere ca avem doua sindicate, ambele au sentinte executorii de drept. Sunt sentinte foarte diferite. Unii au castigat o parte din sporuri, altii au alte sporuri, unii au o anumita perioada", a spus Doina Nacu, director economic in cadrul Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului.

Plata drepturilor salariale restante, pentru care au fost date sentinte pana la data de 31 decembrie 2010, se esaloneaza pe trei ani, 2012-2013-2014.

“Respectivul act normativ nu a fost actualizat, astfel incat salariatii care au la ora sentinte, incepand cu 1 ianuarie 2011 pot solicita plata restantelor, pentru ca nu mai exista act normativ care sa reglementeze plata in transe", a precizat directorul economic al DGASPC.

O parte din fondurile pentru plata acestor restante ar putea proveni din economiile pe care le-a facut institutia anul acesta.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...