Cea mai mare greseala pe care o fac oamenii

Greselile ii ajuta pe oameni sa evolueze. Sunt oportunitati nepretuite care reclarifica valorile de viata si care testeaza rezultatele gandurilor si a actiunilor intreprinse.

Una dintre cele mai mari greseli pe care o face cineva este sa nu se accepte pe el/ea insusi/asi


Multi oameni incearca sa fie perfecti. Asta nu face decat sa puna presiune pe ei insisi incercat sa fie mai bun decat sunt si asta inseamna ca traiesc constant sub presiune. Isi doresc sa devina mai buni, mai rapizi, mai puternici, mai frumosi, mai amuzanti, sa aiba si mai mult succes. Iar asta le transforma viata in iad. Chiar si atunci cand descopera calea spiritualitatii folosesc unitati de masura si se critica ei insisi. Ceea ce inseamna ca si in timp ce incearca sa mediteze/se roage tanjesc dupa perfectiune. Iar acest lucru este dureros. Devin astfel dependenti de autoperfectionare.

Toate acestea vor lua sfarsit cand se vor impaca cu ei insisi, cu natura lor. Scrierile spirituale vorbesc de faptul ca adevaratul eu al unei persoane este pur si simplu perfect. Ceea ce inseamna ca in interior perfectiunea a existat mereu insa a fost ascunda. Aceasta este cu adevarat revelatia pe care ar putea trai-o cineva. Odata inteles si trait acest adevar vei scapa de obsesia de a deveni perfect. Si atunci vei simti o mare usurare.

Acum te poti relaxa si accepta eul imperfect. Ti-ai putea bucura de tendintele enervante. Iar in momentul in care simti ca esti din nou cuprins de presiune, poti face un pas in spate si iti amintesti sa te bucuri de imperfectiunea ta.

In acest fel viata se transforma intr-o experienta. Poti incerca lucruri noi ca si cum te-ai juca, iar daca acestea nu functioneaza o iei de la capat, incerci altceva. Pentru ca acum stii va rezultatele propriilor eforturi nu sunt acelasi lucru cu tine insuti, sunt doar un experiment amuzant. Acum este momentul in care viata se transforma in bucurie pura.

Gandeste-te la diamant. Sunt cele mai scumpe si mai pretioase pietre din lume. Au fost create in milioane de ani la presiuni si temperaturi extreme. Numele diamantului provine din limba greaca antica, unde adamas insemna cel de necucerit, de nedistrus, iar in mistica grecilor antici diamantele reprezentau lacrimile zeilor. Fiecare diamant creat de natura este perfect, fara niciun defect. Au fost create in diferite culori, marimi si claritate. Toate sunt frumoase si speciale, la fel ca si oamenii.

Unul dintre cele mai mari daruri pe care ti-l poti face singur este sa-ti descoperi adevarata natura si sa incepi sa te iubesti asa cum esti. Mergi in fiecare zi in oglinda si priveste-te in ochi. Vezi stralucirea din ei si caut-o si in ochii celorlalte persoane din jurul tau.

Indiferent de ce ai facut sau ce timpuri traiesti acum, meriti sa fii inconjurat de lumina vibranta care vine din adanctul tau si care arata cine esti cu adevarat.


sfatulparintilor.ro

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...