Boc amana cu doua ore remanierea lui Nica

Boc amana cu doua ore remanierea lui Nica

 EMIL BOC  

Premierul Emil Boc a anuntat marti ca ii va trimite presedintelui Traian Basescu, dupa ora 13.00, propunerea de remaniere a ministrului de Interne Dan Nica.

Primul ministru a dat astfel un pas inapoi si le-a mai dat un ragaz de doua ore partenerilor de coalitie pentru a veni cu o noua nominalizare sau cu o propunere de interimat din randul ministrilor PSD.

"In aceasta dimineata la ora 8,30 am solicitat conducerii PSD ca in conditiile in care nu au nominalizat pe altcineva sa imi propuna din randul ministrilor PSD un interimat pentru functia de vicepremier si ministru de Interne, deoarece conform protocolului acest minister devine PSD.

Pana la aceasta ora nu am primit niciun fel de propunere din partea partenerilor. In aceste conditii dupa ora 13 voi inainta presedintelui Romaniei propunerea de remaniere, asteptand ca pana atunci partenerii sa imi propuna din randul ministrilor PSD un ministru pentru pozitia de interimar", a declarat premierul Boc.

Anuntul a fost facut dupa ce a expirat ultimatumul de 24 de ore dat luni partenerilor de coalitie de la PSD, carora li s-a cerut sa desemneze o alta persoana pentru ocuparea acestor functii.

Social-democratii au facut insa front comun in jurul vicepresedintelui PSD Dan Nica si au sustinut ca acesta a avut o comportare ireprosabila in fruntea Ministerului de Interne, acuzandu-i totodata pe partenerii de coalitie si pe Traian Basescu ca se folosesc de acest pretext pentru a prelua ministerul in vederea fraudarii alegerilor.

Liderii PSD s-au adunat marti dimineata la sediul Senatului pentru a decide daca ministrii social-democrati ies din Guvern ca urmare a deciziei premierului de a merge pana la capat cu remanierea lui Dan Nica.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...