Andrei Dolineaschi: Liberalii vin la mine să îmi spună că sunt nemulțumiți de maniera în care conduce domnul Țurcanu

  Președintele PSD Botoșani, Andrei Dolineaschi, a declarat că nu-i va răspunde omologului său liberal în aceeași manieră ofensatoare pe care avut-o acesta în ultima scrisoare deschisă adresată social-democraților.

 Este descalificant să-ți jignești foștii aliați alături de care ai mers în fața oamenilor să le ceri votul. Domnul Țurcanu a spus în campania electorală din 2012 că PSD e bun și că PDL e rău. Așa ajuns președintele Consiliului Județean. Acum spune invers, că PDL a fost bun când a tăiat salariile cu 25%, iar PSD e rău pentru că vrea să continue proiectul USL. Alegătorii îl vor judeca, a declarat președintele PSD Botoșani, care a subliniat că social-democrații nu-i vor condamna pe cei care le-au fost alături în USL.

PSD nu își va denigra foștii aliați. Noi am colaborat bine cu liberalii. Singura problemă a fost domnul Țurcanu, care s-a certat cu toată lumea. E la fel ca președintele Băsescu: și-a denigrat toți aliații, și-a înlăturat colegii care nu au fost de acord cu dânsul, are senzația că e singurul care are dreptate și se crede împărat. Îi mai lipsește o doamnă Udrea. În rest, e leit domnul Băsescu, a spus Dolineaschi.

Liderul social-democrat a mai adăugat că prin ultimele ieșiri ale președintelui PNL Botoșani acesta a respins categoric propunerea de dialog pe care o primise din partea PSD și că astfel PNL a oficializat Alianța Răului cu PDL.

I-am propus public domnului Țurcanu să continuăm USL la nivelul județului, așa cum am promis oamenilor când le-am cerut votul. Ultimele sale reacții ne arată că ne-a refuzat definitiv și că Alianța Răului PNL-PDL a devenit oficială în Botoșani, a spus Dolineaschi, care a subliniat că acest lucru se va vedea în votul din Consiliul Județean și din consiliul municipal al Primăriei Botoșani.

Referitor la acuzația că social-democrații ar racola membrii PNL, Dolineaschi a spus că mereu când are o problemă, domnul Țurcanu dă vina pe PSD.

Noi nu am făcut propuneri liberalilor. Ei vin la mine și-mi spun că sunt nemulțumiți de maniera în care conduce domnul Țurcanu organizația. Deci înainte de a acuza PSD pentru toate problemele sale, ar fi indicat să-și analizeze propria conduită. Dacă țipi, ameninți, înjuri și te cerți cu toată lumea, e de așteptat ca la un moment dat oamenii să plece de lângă tine, a spus liderul PSD.

Comunicat de presă

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

astăzi, 18:39

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...

Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)

astăzi, 18:29

Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

astăzi, 17:31

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...