1855 - numărul de SMS la care ar fi fost FRAUDAT REFERENDUMUL pentru DEMITEREA LUI BĂSESCU. Cum funcţiona reţeaua la care s-au conectat 14.000 de telefoane mobile

Secretarul general al PSD, Liviu Dragnea, este acuzat de procurori că a creat un sistem naÅ£ional de fraudare a referendumului pentru demiterea preÅŸedintelui Traian Băsescu. Potrivit informaÅ£iilor obÅ£inute de gândul.info, Dragnea ar fi utilizat un sistem informatic complex la care s-au conectat 14.000 de utilizatori. Dintre aceÅŸtia, câteva mii au trimis în timp real date despre prezenÅ£a la vot, dar ÅŸi date despre câÅ£i români au votat pentru sau împotriva suspendării. În ziua refrendumului, cei 14.000 de utilizatori ai sistemului USL au primit ÅŸi indicaÅ£ii de la Liviu Dragnea prin care acesta le spunea cum să mărească prezenÅ£a la secÅ£iile de votare. Sistemul controlat de liderul PSD avea incorporată ÅŸi o hartă interactivă care prezenta în timp real rezultatele prezenÅ£ei la vot de la fiecare secÅ£ie de vot. La sistem erau conectaÅ£i ÅŸi alÅ£i lideri ai PSD sau PNL care urmăreau evoluÅ£ia referendumului judeÅ£ cu judeÅ£.
 
Sistemul informatic al PSD

 
Procurorii DNA îl acuză pe Liviu Dragnea că a constituit un sistem naÅ£ional de fraudare a referendumului. În comunicatul DNA prin care anunţă începerea urmării penale împotriva lui Dragnea, procurorii spun că liderul PSD a "obÅ£inut pe căi ilicite informaÅ£ii, în fiecare oră, despre numărul de persoane care ÅŸi-au exercitat dreptul de vot ÅŸi despre modul în care s-a votat în unele secÅ£ii de votare".
 
Potrivit informaÅ£iilor obÅ£inute de gândul, coloana vertebrală a operaÅ£iunii de fraudare de care este acuzat Dragnea a fost sistemul informatic utilizat de liderul PSD. Acest sistem era compus din mai multe servere, un soft ÅŸi un call-center. Sistemul a fost conceput pe trei paliere, pe o structură piramidală. Primul palier era constituit din aproximativ 14.000 de utilizatori care erau conectaÅ£i la sistem prin intermediul telefoanelor mobile. AceÅŸti utilizatori transmiteau două informaÅ£ii către serverele care centralizau datele: o informaÅ£ie este prezenÅ£a la urne, iar o a doua informaÅ£ie este numărul de voturi DA ÅŸi NU exprimate în secÅ£iile de votare. Nu toÅ£i cei 14.000 de utilizatori au trimis date referitoare la numărul de voturi DA ÅŸi NU din ficare secÅ£ie de votare. În sistem au fost înregistrate peste 4.000 de mesaje care conÅ£ineau date legate de voturile pentru ÅŸi împotriva suspendării, care au venit de la peste 3.000 de utilizatori ai sistemului.

Un al doilea palier al sistemului informatic era creat special pentru liderii partidului care coordonau activitatea în judeÅ£e. AceÅŸtia primeau informaÅ£iile legate de prezenÅ£a pe fiecare secÅ£ie ÅŸi despre cum s-a votat. AceÅŸtia aveau conturi speciale cu care se logau în sistem ÅŸi puteau verifica datele sau le puteau introduce chiar ei, manual, în sistem. De asemenea, exista o secÅ£iune specială unde liderii partidului puteau comunica între ei. Printre cei care aveau acces în acest sistem se numără Marian OpriÅŸan, Ecaterina Andronescu, NicuÅŸor Constantinescu, Relu Fenechiu, Robert Negoiţă, dar ÅŸi alÅ£i lideri.
 
Al treilea palier, în vârful piramidei, era sistemul de comandă unde acÅ£iona Liviu Dragnea.
 
Contactată de gândul, Ecaterina Andronescu a declarat că ea, personal, nu a utilizat sistemul informatic al lui Dragnea. "Eu nu l-am folosit. Nici nu ÅŸtiam că avea o componentă destinată liderilor partidului prin care să poată să urmărească prezenÅ£a din secÅ£iile de votare", a declarat Ecaterina Andronescu, pentru gândul.info.
 
NicuÅŸor Constantinescu: "Sistemul a fost folosit în toate judeÅ£ele. Blaga a folosit direct STS-ul"

 
NicuÅŸor Constantinescu, preÅŸedintele Consiliului JudeÅ£ean ConstanÅ£a ÅŸi prim-vicepreÅŸedinte al PSD ConstanÅ£a, a declarat, pentru gândul, că sistemul informatic a fost utilizat în toate judeÅ£ele, dar numai pentru a monitoriza prezenÅ£a la vot. "Astfel de sisteme au fost utilizate la toate rundele de alegeri de către toate partidele politice. Prin aceste sistem se monitoriza prin sms numărul participanÅ£ilor la vot, dar nu modul în care au votat. La noi în toate judeÅ£e s-a folosit acest sistem. Nu numai PSD a făcut asta, ÅŸi PDL a folosit. Una este monitorizarea participării la vot. Un partid trebuie să facă asta. În funcÅ£ie de participare acÅ£ionezi. Spre exemplu, dacă vezi că prezenÅ£a la o secÅ£ie e mai mică, atunci mobilizezi mai bine simpatizanÅ£ii, membrii să cheme lumea la vot. Nu e nici un secret de stat asta ", a declarat NicuÅŸor Constantinescu, pentru gândul.info. Liderul PSD a declarat că nu a fost chemat încă la DNA, dar că împreună cu alÅ£i 1000 de membri ÅŸi simpatizanÅ£i PSD s-au autodenunÅ£at la DNA.

Citeste AICI materialul complet!

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...