DEBUT timid in Europa League, pentru FC Botosani! Doar 1-1 cu Spartak Tskhinvali! GALERIE FOTO

FC Botoșani era mare favorită în fața georgienilor de la Țkhinvali, însă a obținut doar un egal pe teren propriu, scor 1-1, în prima manșă a turului 1 preliminar al Europa League.

Botosanenii au început deciși partida, iar Martinus a avut șansa golului încă de la prima fază de atac, dar șutul său s-a dus peste poartă. Croitoru s-a apropiat și mai mult de gol în minutul 16, dar a trimis puțin pe lîngă. Cinci minute mai tîrziu a picat și golul mult așteptat, Ivanovici reluînd spectaculos din centrul careului.

Echipa lui Leo Grozavu a continuat să controleze jocul și a mai ratat o ocazie prin Costin, al cărui șut de la mare distanță a fost respins în corner.

LOVIȚI DUPĂ PAUZĂ

Botoșănenii au dormit însă în ghete în startul reprizei secunde, iar Katcharava a făcut de rîs defensiva și a înscris cu o deviere din șase metri, după o neînțelegere între fundași și portarul Iliev. Ocaziile au curs la poarta lui Nadiradze, însă Ivanovici (64) și Roman (79) n-au putut să-și readucă echipa în avantaj. Zidul defensiv a rezistat și în cele patru minute de prelungiri.

Egalul smuls la Botoșani îi face pe georgienii cu nume greu de pronunțat favoriți la calificarea în turul 2, unde Legia Varșovia își așteaptă liniștită adversarul.

Returul va avea loc joia viitoare, în Georgia, de la ora 19:00, pe DigiSport și liveTEXT pe Stiri.Botosani.ro.

Stire initiala!

FC Botoșani întâlnește de la ora 20.00, pe Stadionul Municipal, echipa Spartak Tskhinvali, in cea de-a doua competitie oficiala intre cluburi, Europa League.

Partida este arbitrata de o brigada din Albania, avandu-l la centru pe Lorenc Jemini. UEFA a cerut ca pe Stadion să fie patru Ambulanțe. și nu două cum era de obicei partidele ce se jucau pe Municipal.

Încă de la ora 18.00 suporterii au început să ia cu asalt Stadionul Municipal pentru a încuraja echipa fanion a județului.

Echipele de start:

FC Botoșani: Iliev, Cordoș, Plămadă, Croitoru, Ivanovici, Vașvari, Martinus, Brown, Costin, Hadnagy, Dimitorv
Rezerve: Pleșca, Brata, Cucu, Patache, Acsinte, Roman, Batin

Spartak Tskhinvali: Nadirazde, Bachiashvili, Tsertsvazde, Lekvtazde, Gigauri, Katcharava, Ivanishvili, Kakubava, Tsatskrialashvili, Kardava, Kilasonia

Rezerve: Migineishvili, Burdzenadze, Maisashvili, Bolkvadze, Lobjanidze, Kachkachishvili, Shulala
...............................................................................................................................................................
A început meciul

Min. 1 Martinus Quenten a șutat de la 25 de metri puțin peste poartă

Min.20 GOOOOOOOOOOLLLLLLLL FC Botoșani. Petre Ivanovici prinde un șut din voleu și trimite mingea în vinclul porții apărate de Nadiradze

Min.27 Raul Costin șutează de la 25 de metri dar portarul georgienilor trimite balonul în corner pe sub transversală

Min. 28 Corner executat de FC Botoșani. Mingea ajunge la Florin Plămadă care reia cu capul de la șase metri însă Nadiradze respinge din nou

Min.32 Cartonaș galben pentru Lekvtazde, după un fault asupra lui Martinus

Min.43 Corner pentru FC Botoșani executat de Marius Croitoru. Acesta trimite spre Andrei Cordoș care reia cu capul puțin pe lângă bara din dreapta

Pauză

A început repriza secundă

Schimbare la FC Botoșani. Iese Hadnagy și intră Dan Roman

Min.46 GOL Spartak Tskhinvali. A marcat Katcharava ​

Min. 50. Ocazie de gol pentru FC Botoșani. Dan Roman șutează din interiorul careului mic însă trimite în plasa laterală

Min.63 Schimbare la Spartak Tskhinvali. Iese Lekvtazde și intră Shulala

Atmosferă de vis pe Stadionul Municipal. Se fac valuri și tot Stadionul strigă "Botoșani, Botoșani"

Min. 67 Dimitrov centrează de pe partea dreaptă, mingea ajunge la Dan Roman care reia cu capul spre poartă însă portarul oaspeților plonjează și reține

Min.68 Ocazie imensă de gol pentru FC Botoșani. Vașvari șutează de la 20 de metri spre vinclul porții însă Nadiradze face minuni și respinge din nou

Min.73 Schimbare la FC Botoșani. Iese Croitoru și intră Brata. Banderola de căpitan o preia Vașvari