CSM Botoșani și bătaia de joc a Federației: 6 înfrângeri la masa verde!

CSM Botoșani ar fi trebuit să debuteze astăzi în al doilea turneu din Liga Zimbrilor, disputat tot la Sfântu Gheorghe, însă focarul de coronavirus, la care se adaugă neglijența federației pentru sănătatea jucătorilor, dar și lipsa solidarității, împiedică echipa să joace la acest turneu, rezultatul fiind unul crunt: 6 înfrângeri la "masa-verde".

Clubul a anunțat ieri, printr-un comunicat de presă, că nu se va prezenta la turneu.

 

"Stimați suporteri, iubitori de sport și de handbal, susținători și urmăritori, ca urmare a infectării cu Sars-Cov-2 a 12 jucători din echipa CSM Botoșani și al președintelui clubului, Cătălin Stoleru, vă comunicăm următoarea situație:

Nu vom participa la turneul care se desfășoară la Sfântu Gheorghe pentru etapele III-IX a Ligii Zimbrilor.

Respectăm astfel decizia DSP de a intra în carantină cu toți jucătorii și staff-ul echipei, după ce, în urmă cu o săptămână, am ales să ne testăm la Spitalul Județean Botoșani.

Suntem o echipă nouă în competiție și ne dorim să o respectăm, cu un proiect gândit pentru o perioadă medie și lungă. Ne dorim să ne întoarcem cât mai curând pe teren, pentru că doar acolo se joacă handbal!

Multă sănătate tuturor!" se arată în comunicatul oficial al clubului.

CSM Botoșani nu e singura echipă. Și CSM Bacău va rămâne în carantină și va avea același destin că cel al trupei pregătire de Florin Ciubotariu. Ambele echipe au cerut amânarea turneului, însă doar Reșița și Poli Timișoara au fost solidari cu grupările moldave. Astfel, turneul de va juca fara cele două formații.

(Iosif Pintilie)

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...