Ce-şi face omul cu mâna lui... Tânăr trimis în judecată pentru violenţe şi distrugere la beţie
BOTOSANI

Nu o dată am auzit opinia potrivit căreia odată ce ieşim din municipiu, începe o altă lume, în care violenţele sunt curente, conflictele răsar din orice vorbă şi de multe ori escaladează.

În ultimii ani, statisticile au indicat o degradare continuă a vieţii în rural, deşi nici urbanul nu excelează la capitolul civilizaţie şi educaţie. Abrutizaţi, alcoolizaţi, oamenii nu mai ţin cont de legi sau măcar de noţiunile elementare de bună vecinătate. Se vorbeşte pe ton ridicat, se înjură, se ridică palma sau pumnul din orice. Ca atare, parcă nici nu ne mai mirăm când astfel de persoane ajung să fie trimise în judecată.

După arestarea preventivă a unui tânăr, săptămâna trecută, care a lovit un alt tânăr până l-a băgat în spital, după un conflict pornit dintr-o discotecă, (rămasă de altfel definitivă şi la Curtea de Apel Suceava), un alt caz vine să confirme teoriile expuse mai sus.

Un tânăr din Todireni a fost trimis în judecată în două dosare separate pentru "aventurile" dintr-o singură seară. Va da socoteală pentru loviri şi alte violenţe dar şi pentru distrugere.

În martie 2015, Iulian- Bogdan I. se afla într-un disco-bar din Todireni. Consumase în exces băuturi alcoolice şi devenea tot mai vocal. În jurul orei 2:00, între acesta şi alţi tineri care dansau pe ring a izbucnit un conflict, în urma căruia Iulian I. a împărţit câţiva pumni unui tânăr dar şi a lovit-o şi pe patroana barului, care intervenise să potolească spiritele. Când i s-a cerut să părăsească barul, tânărul a continuat să se certe cu cei din interior, ba chiar şi cu agentul de pază.

A ieşit totuşi din bar şi s-a răzbunat pe o maşină parcată de un consătean, venit şi el la distracţie. Atâta a dat cu picioarele în ea încât a îndoit capota şi un ornament. Degeaba a strigat proprietarul maşinii să se oprească şi să stea de vorbă în privinţa pagubelor, Iulian I. a urcat în autoturismul unui amic şi dus a fost.

Pe lângă plângerea depusă de patroana disco-barului, pentru loviturile încasate, şi proprietarul maşinii pe care Iulian I. s-a răzbunat a făcut reclamaţie. În primul dosar, tânărul a fost trimis în judecată la începutul lunii februarie, iar în al doilea dosar, cel privind distrugerea- în urmă cu două zile. La audieri, Iulian I. şi-a recunoscut faptele, punându-se pe seama nervozităţii excesive. Urmează ca instanţa să decidă cum vor fi pedepsite consecinţele nervozităţii sale.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Guvernul Veștea a picat la vot!

Monday, 22 June 2026

Guvernul lui Adrian Veștea a picat, deoarece nu a întrunit numărul de voturi necesare. Guvernul Veștea, care avea nevoie de cel puțin 233 de voturi, a primit doar 189, mult sub cele 233 n...

Eduard Mititelu, aviz favorabil în comisii pentru mandatul de ministru delegat pentru Transformare Digitală: ”Sper ca, de mâine, să ne apucăm de treabă!”

Monday, 22 June 2026

Deputatul liberal Eduard Mititelu a primit aviz favorabil din partea comisiilor din Camera Deputaților și Senat, pentru ocuparea funcției de ministru delegat pentru Transformare Digitală. &rdqu...

Pașaport către viitor: 260 de tineri au susținut examene Cambridge la Cambridge Star!

Monday, 22 June 2026

În weekendul tocmai încheiat, 20-21 iunie, porțile Cambridge Star s-au deschis pentru 260 de copii și adolescenți care au ales să își transforme pasiunea pentru limba engleză &...