Revelația șefului ANRE: Nu cred că se mai impun centralele de apartament

Revelația șefului ANRE: Nu cred că se mai impun centralele de apartament

 Niculae Havrileț  Foto: captura Digi.24

După ce au fost distruși majoritatea producătorilor de agent termic din marile orașe, iar românii și-au rupt de la gură să își monteze centrale individuale pe gaze, șeful ANRE, Niculae Havrileț, are o revelație. Viitorul încălzirii este al centralelor colective, nu individuale.

Încălzirea individuală prin centrale de apartament nu cred că se mai impune a fi dezvoltată, iar primăria ar trebui să solicite constructorului, respectiv investitorului într-un nou condominium, să aibă o singură sursă de alimentare cu energie, fără pericol de explozie, a declarat, miercuri, Niculae Havrileț, președintele Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE), potrivit Agerpres.

"Este normal să se impună o discuție privitoare la o variantă de întărire a investițiilor, a fondurilor pe zona de eficientizare a sistemului centralizat de încălzire. Dezvoltarea încălzirii individuale prin centrale, în condominiuri, nu cred că se mai impune a fi dezvoltată. Primăria ar trebui să pornească de la modul de eliberare a autorizațiilor de construire și să solicite constructorului, respectiv investitorului, o singură sursă de alimentare cu energie, și fără pericol de explozie", a afirmat Havrileț în cadrul forumului "Strategia Energetică a Capitalei".

 

Modelul vienez

Șeful ANRE a menționat, totodată, că practica utilizării sistemului centralizat de încălzire este de actualitate în alte state membre ale Uniunii Europene, unul dintre exemple fiind capitala Austriei, Viena.

"Am fost recent la un furnizor de energie electrică din Viena să vedem cum se descurcă într-un oraș dintr-un stat membru. Într-o capitală importantă din punct de vedere al elementelor de patrimoniu nu este permisă montarea contoarelor de gaze pe fațada clădirilor. Acolo, temperatura în locuințe este de 18 grade Celsius și nu se asigură apă caldă, în sensul că aceasta se încălzește prin instalații electrice individuale, în fiecare apartament. Faptul că încălzirea este setată la 18 grade, duce la prețuri modice pentru consumatori, iar aceștia nu sunt interesați să meargă pe centrale individuale", a precizat sursa citată.

 

Spune-ne opinia ta

Articole similare

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Doliu în administrația botoșăneană, un fost consilier local a trecut la cele veșnice!

astăzi, 14:15

Administrația botoșăneană este în doliu, după ce un fost consilier local a trecut la cele veșnice. Ioan Brânzei, membru PSD, a fost și consilier județean. A fost consilier local...

Zi de sărbătoare (și) la Botoșani, a fost celebrat Drapelul României: „Am trecut pe lângă un lan de grâu, maci și cerul albastru” (Foto, Video)

astăzi, 13:44

România marchează anual, la 26 iunie, Ziua Drapelului Național, sărbătoare dedicată unuia dintre cele mai importante simboluri ale statului. Cu această ocazie, în întreaga țar...

VIDEO! Percheziții în două localități din Botoșani, arme ridicate de polițiști!

astăzi, 12:59

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase au pus în executare două mandate de percheziție domiciliară la persoane bănuite de com...