Afacerile unei botoşănence date de finanţişti pe mâna procurorilor!

Afacerile cu statul i-au adus un dosar penal unei botoşănence ce a deschis o firmă în judeţul Iaşi. În urma unui control finanţiştii au înaintat o sesizare penală către Parchetul de pe lângă Tribunalul Iaşi. 

Euro Gam SRL, administrată de botoşăneanca Gabriela Elisabeta N., a avut mai multe contracte cu Servicii Publice SA,, societate aflata in subordinea Primăriei Iaşi.

Aproape 1 milion de lei a încasat din furnizarea de arbuşti, brazi si coaja de copac. Contractele au fost semnate după o procedura de atribuire directa prin intermediul Sistemului Electronic de Achiziţii Publice (SEAP). Euro Gam a fost implicata si in scandalul salcâmilor japonezi. A furnizat salcâmi pentru înlocuirea teilor de pe pietonalul Stefan cel Mare si Sfânt.

 

Brusc, la finalul anului 2015, activitatea societăţii a fost întreruptă, dar nu fara datorii. Inspectorii fiscali din cadrul Direcţiei Generale Regionale a Finanţelor Publice (DGRFP) au verificat activitatea societăţii si, surpriza: Euro Gam este o firma evazionista.

Prejudiciul adus bugetului de stat este de 1,3 milioane de lei, adică aproape 300.000 euro. Recent, DGRFP a formulat o sesizare penala către Parchetul de pe lângă Tribunalul Iaşi.

Procurorii vor stabili cu exactitate gravitatea faptelor. Evaziunea a rezultat din neplata TVA si a impozitului pe profit.

Reporterii BZI au încercat sa obţină un punct de vedere din partea reprezentanţilor societăţii, dar aceştia au refuzat dialogul.

"Îmi pare rău, sunt la volan, nu pot vorbi. Reveni mai târziu", a spus reprezentantul Euro Gam. Pana la închiderea ediţiei, acesta nu a răspuns apelurilor telefonice repetate.
Ultimele date financiare din 2015 arătau o cifra de afaceri de 59.093 lei, deficit de 12.553 lei, datorii de 877.142 lei, cu un singur angajat. In trecut, activitatea firmei a fost extinsa. Astfel au deschis un punct de lucru in incinta Spitalului de Copii "Sf. Maria".

 

Dar, ulterior, s-a renunţat la contractul de închiriere a spaţiului. Mai mult, puncte de lucru au deschis pe strada Oancea si strada Niciman. Ca, pana la urma, afacerea sa se prăbuşească, atrăgând si probleme penale.

Sursa:Bzi.ro

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

În urmă cu 11 zile, comisarii de Mediu au verificat și sancționat depozitul de deșeuri de la Stăuceni! - FOTO, VIDEO

Sunday, 21 June 2026

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Botoșani - ISU Botosani a anunțat la ora 18.55 că în cadrul Centrul Integrat de Management al deșeurilor CMID – Depozit Deșeuri Stăuceni s...

Incendiu la groapa de gunoi de la Stăuceni, pompierii au reușit să împiedice extinderea flăcărilor! - FOTO

Sunday, 21 June 2026

Pompierii botoșăneni au fost solicitați să intervină, în această seară, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la depozitul ecologic din localitatea Stăuceni. La fața locului au aju...

Avarie anunțată de Nova Apaserv, vezi unde se întrerupe apa începând cu ora 22.00!

Sunday, 21 June 2026

Nova Apaserv informează consumatorii că, în vederea remedierii unei avarii survenite la conducta de distribuție oțel Ø50 mm, localizată pe Aleea Alba Iulia nr. 3, din municipiul Boto...