Începe marea conectare. Toate casele de marcat vor fi conectate la serverele ANAF

550.000 de firme din România își vor conecta începând din această săptămână casele de marcat la serverele ANAF.

Procedura va dura până la 31 ianuarie 2021 și presupune transmiterea obligatorie a informațiilor privind bonurile emise. Acest lucru se va realiza în trei etape, în funcție de mărimea firmelor.

De la 1 iulie se va trece la colectarea informațiilor de la 50.000 de mari companii. Din septembrie încep 50.000 de firme mijlocii, iar din noiembrie, toate cele 450.000 de companii mici.

 

„Estimez că după ce facem anul acesta casele de marcat, proiectul fişier electronic, e-facturare, anul viitor o sa vină la buget cam două puncte procentuale, aceasta înseamnă 20 de miliarde de lei în plus. Aceasta înseamnă că trecem de la 30% la 32% din PIB doar cu informatizarea”, a precizat ministrul Finanţelor, Florin Cîțu.

Acesta a mai explicat că informatizarea va permite redimensionarea aparatului bugetar.

„Informatizarea face naturală redimensionarea. Nu trebuie să o faci tu ca ministru”, a spus Cîţu.

Marii contribuabili vor conecta casele de marcat cu jurnal electronic la serverele ANAF în termen de trei luni începând cu data de 1 iulie şi până la 30 septembrie 2020, în timp ce operatorii economici din categoria contribuabililor mijlocii şi mici vor finaliza procesul de conectare până la data de 31 ianuarie 2021.

Furnizorii de aparate de marcat electronice fiscale au fost deja notificaţi că începând de miercuri au primit acces gratuit la un server pentru testarea firmware-ului.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

astăzi, 22:39

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...