Accident pe Calea Nationala! - FOTO

O greşeală în trafic s-a soldat cu avarierea a două maşini şi rănirea a trei persoane! Şoferul inconştient va fi cercetat pentru vătămare corporală din culpă!

Sâmbătă seara, în jurul orei 20.25, în timp ce conducea un autoturism pe Calea Naţională din municipiul Botoşani, I. Alexandru Dumitru, de 23 de ani, efectuează o manevră neregulamentară (cu încălcarea marcajului longitudinal continuu) de depaşire a unui alt autoturism, care circula pe aceeaşi direcţie de mers şi care era încadrat regulamentar pentru efectuarea virajului la stânga, împrejurare în care îl acroşează frontal cu partea dreaptă faţă.

În urma coliziunii a rezultat vătămarea corporală uşoară a conducătorului autoturismului depăşit, respectiv B. Tamagiu, de 49 de ani, din municipiul Botoşani, care a fost transportat la Spitalul Judeţean Botoşani, unde a primit îngrijiri medicale, rămânând internat, şi a lui S. Dumitru, de 38 de ani, din municipiul Botoşani, pasager pe scaunul dreapta faţă în acelaşi autoturism.

De asemenea, F. Ovidiu, de 29 de ani, din municipiul Botoşani, pasager pe bancheta din spate în autoturismul condus de I. Alexandru Dumitru, a fost rănit uşor, fiind transportat la Spitalul Judeţean Botoşani, unde a primit îngrijiri medicale, fără a rămâne internat.

Cei doi conducători auto au fost testaţi cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative în ambele cazuri.

I. Alexandru Dumitru este cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunii de vătămare corporală din culpă, cauza urmând a fi soluţionată procedural.




 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...