Iftime jubilează după ce FC Botoșani a ajuns la 6 victorii consecutive: "Obiectivul? Campionatul!”

„Nu mai fac poze cu clasamentul. Am făcut. Acum vreau să fac cu cupa! Trebuie să recunoaștem că lumea din Botoșani crede, iar azi am avut un meci greu, dar suntem buni!”

Valeriu Iftime, patronul lui FC Botoșani, nu și-a ascuns entuziasmul după ce echipa sa a mai obținut o victorie și și-a consolidat prima poziție în Superliga.

Luni, FC Botoșani a învins FC Hermannstadt, scor 2-0, după golurile marcate de Kovtalyuk și Petro în prima repriză. Moldovenii sunt lideri în Superliga cu 31 de puncte în 14 etape și au 6 victorii consecutive.

Iftime jubilează după ce Botoșani a ajuns la 6 victorii consecutive

Valeriu Iftime spune mai în glumă, mai în serios, că obiectivul echipei se va transforma în câștigarea titlului. Patronul lui FC Botoșani s-a declarat foarte entuziasmat de prestația lui Hervin Ongenda, jucătorul pentru care a insistat să revină la echipa sa.

 

"Jucăm fotbal! Deja începem să fim o echipă serioasă. Mamă, ce fază a făcut Ongenda la primul gol, incredibil! Din păcate, au fost niște faulturi cam dure.

Suntem pe locul 1 și pare că nu mai putem fi scoși de acolo (n.r - râde). Sigur că noi am vrut să fim mai buni, dar nici chiar atât de buni! E meritul lui Leo Grozavu. Avem o echipă unită, legată, care joacă fotbal. Avem și un portar formidabil. Fără portarul ăsta... dacă îl aveam pe Pap (n.r - Eduard Pap, fostul portar de la Botoșani), eram pe locul 16.

Nu mai fac poze cu clasamentul. Am făcut. Acum vreau să fac cu cupa! Trebuie să recunoaștem că lumea din Botoșani crede, iar azi am avut un meci greu, dar suntem buni!

Obiectivul? Campionatul! (n.r - râde) Voi ce ați zice în locul meu? Să intrăm în play-off și după aia vedem", a spus Valeriu Iftime, la Prima Sport, după FC Botoșani - FC Hermannstadt 2-0.

4.000 de lei este prima anunțată de Valeriu Iftime pentru jucătorii săi, după victoria cu Hermannstadt, scrie sport.ro

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...