Grozavu rămâne lucid după a şasea victorie la rând și îl laudă pe Anestis: ”A scos iar două mingi pe care scria gol!”

Leo Grozavu a anunţat obiectivul surprinzător al lui Botoşani după ce liderul a obţinut a şasea victorie la rând

Grozavu rămâne lucid după a şasea victorie la rând și îl laudă pe Anestis: ”A scos iar două mingi pe care scria gol!”

 Leo Grozavu  Foto: Profimedia Images

Chiar dacă FC Botoşani a obţinut a şasea victorie la rând în campionat, în meciul cu Hermannstadt, cu 2-0, antrenorul moldovenilor, Leo Grozavu (58 de ani), a surprins când a spus care e obiectivul echipei sale: Botoşani nu se gândeşte încă la titlu, nici măcar la play-off, ci la evitarea retrogradării.

“S-a întâmplat ceva (n.r: în a doua repriză), ne-am pierdut un pic controlul, reperele, chiar nu ştiu de ce. Ne-am pierdut un pic luciditatea.

 

Avem un portar (n.r: Anestis), care, atunci când toată lumea cedează, pentru asta e acolo, să scoată. A scos iar două mingi pe care scria gol. Un portar care ne dă mare încredere, siguranţă.

(n.r: 6 victorii la rând) Nu se contabilizează, suntem abia în etapa a 14-a, premii nu primim. Cu cât acumulăm mai multe puncte, ne apropiem de obiectiv.

(n.r: Obiectivul e salvarea de la retrogradare?) Momentan acesta este. Sigur că, nu întâmplător, suntem în poziţia aceasta (n.r: de lider al campionatului). E o săptămână grea, mai întâlnim şi accidentările acestea. Trebuie să fim foarte atenţi pentru că eu sunt sigur că în a doua parte a campionatului se va juca cu «cuţitul pe masă».

(n.r: Cupa e un obiectiv?) Orice meci e un obiectiv pentru FC Botoşani. Nu cred că există un antrenor care să se prezinte la un meci şi să spună că vrea să piardă.

(n.r: despre meciul cu Farul din Cupă) Suntem pe primul loc, trebuie să ne respectăm blazonul, mai ales că jucăm acasă. Şi Cupa poate să fie un obiectiv prin care să ne afirmăm”, a declarat Leo Grozavu pentru digisport.ro după FC Botoşani – Hermannstadt 2-0.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...