Fotbalistul făcut „nesimțit” de Valeriu Iftime a cerut peste 100.000 de euro la FIFA, după ce a fost interzis în România

Fotbalistul făcut „nesimțit” de Valeriu Iftime a cerut peste 100.000 de euro la FIFA, după ce a fost interzis în România

   Foto: golazo.ro

Camerunezul Fabrice Olinga a reclamat FC Botoșani la FIFA, solicitând să-i fie plătit tot contractul, după ce problemele legate de viza de muncă l-au împiedicat să își finalizeze contractul cu clubul din Liga 1.

Patronul FC Botoșani, Valeriu Iftime, l-a acuzat pe fotbalist de nesimțire, reproșându-i că nu și-a reînnoit pașaportul și că avea pretenții nejustificate.

FC Botoșani a câștigat litigiul cu Fabrice Olinga la FIFA

FIFA a soluționat litigiul dintre Fabrice Olinga (29 de ani) și FC Botoșani. Fotbalistul camerunez a reclamat clubul din Liga 1, solicitând despăgubiri de 112.200 de euro, după ce nu și-a putut finaliza contractul din cauza problemelor legate de pașaport și permisului de muncă, scrie Golazo.

 

Fabrice Olinga semnase un contract pe două sezoane, valabil între iulie 2023 și iunie 2025. Atacantul african a susținut că FC Botoșani nu i-a facilitat reînnoirea pașaportului, necesar pentru obținerea vizei de muncă, fără de care nu putea locui și juca legal în România.

Problemele au apărut în toamna lui 2023, deoarece, deși Olinga a obținut permisul de muncă și viza pe 14 iulie, pașaportul său, care expira la 9 octombrie, nu îndeplinea condițiile legale.

Din acest motiv, FC Botoșani nu a putut obține viza de ședere de lungă durată obligatorie ca jucătorul să locuiască și să joace legal în România.

Fotbalistul adus la Botoșani la insistențele lui Marius Croitoru nu și-a rezolvat problema, iar relația sa cu clubul s-a tensionat.

Fabrice Olinga a fost arestat pe aeroport și interzis 6 luni în România

Ulterior, situația s-a agravat și mai mult. Potrivit documentului FIFA, pe 24 decembrie 2023, Olinga a fost arestat la aeroport de autoritățile române, după ce rămăsese ilegal în România peste 73 de zile.

Fotbalistul camerunez a primit o interdicție de intrare în România timp de șase luni, ceea ce a făcut imposibilă revenirea sa la FC Botoșani și îndeplinirea obligațiilor contractuale. Integral pe Golazo.ro…

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...