Botoșăneanul Alin Alexuc, eliminat în optimile de finală la JO. „E greu să vorbești după o înfrângere”

Luni a concurat la Jocurile Olimpice de la Paris botoșăneanul Alin Alexuc dar care, din nefericire, a pierdut meciul.

Alin Alexuc a pierdut, cu 1-3, meciul contra cazacului Alimkhan SYZDYKOV, în optimile de finală ale turneului de lupte greco-romane, în limitele categoriei 130 kg.

În urma acestui rezultat românul a părăsit competiția olimpică.

E greu să vorbești după o înfrângere. E o mare dezamăgire mai ales că m-a învins un cazac pe care l-am bătut de vreo trei patru ori până acum, dar probabil el a prins o formă mai bună”, a spus Alin Alexuc imediat după meci.

 

Tânărul botoșănean a mărturisit că a fost un an dificil și nu a fost prins în formă la Jocurile Olimpice, dar totuși se aștepta să ajungă în semifinale.

A fost un an greu și obositor pentru mine și n-am prins vârful de formă aici la jocurile olimpice. Probabil am prins vârful de formă la turneul de calificare. Dar astea sunt Jocurile Olimpice. Sunt surprize. Poți să câștigi sau poți să iei bătaie. Poți să bați pe oricine sau poate să te bată oricine. Nu e niciunul slab la categoria asta. Toți suntem cei mai buni 16 din lume.  Mă așteptam să mă duc în semifinale. Normal ăsta ar fi fost parcursul meu cu toate că eram într-o o grupă grea, cu trei medaliați olimpici și campionul mondial, dar normal, la valoarea pe care o aveam trebuia să ajung în semifinală să mă bat cu un cubanez sau măcar cu un iranian”, a mai spus tânărul.

Cu toate acestea, Alin Alexuc mărturisește că nu vrea să vorbească pe fondul supărării și să anunțe o decizie cu privire la viața sportivă.

Am fost la patru ediții ale Jocurilor, iar acum nu pot să mă pronunț dacă voi mai merge la Los Angeles. Nu vreau să vorbesc la înfrângere, la nervi, sau la supărare. Probabil în decembrie o să iau o decizie dacă mă retrag sau voi mai continua patru ani. Acum pot doar să spun că,  într-un fel, m-am săturat să încerc să câștig o medalie olimpică. Dar asta-i viața de sportiv. Câștigi, pierzi trebuie să mergi mai departe. Voi vedea cum voi procesa în timp această înfrângere”, a completat Alin Alexuc.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

A murit Lăzărică, artistul care a iubit muzica mai presus de sine: ”Să ne ierți pe toți, om drag și bun!”

astăzi, 13:38

Folclorul botoșănean este în doliu după trecerea la cele veșnice a celui cunoscut de toți drept „Nenea Lazărică”. Omul care și-a dedicat o parte importantă din viață ...

Primăria Botoșani vine în sprijinul cetățenilor, pe fondul Codului Galben de caniculă!

astăzi, 13:25

Pe fondul atenționărilor de caniculă emise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM), Primăria Municipiului Botoșani va asigura puncte de sprijin destinate cetățenilor. Încep...

VIDEO - Semnal de alarmă transmis de Serviciul de Ambulanță din Botoșani! ”Un minut de neatenție poate întârzia o viață!”

astăzi, 12:22

În fiecare zi, echipajele Serviciului de Ambulanță Județean Botoșani se deplasează în regim de urgență pentru pacienți aflați în stare critică. Fiecare secundă contează, ...