Steaua a primit cei mai mulți bani, peste 500.000 de euro, iar campioana Astra e a doua, cu 300.000 de euro. NU mai puțin de 13 cluburi românești au încasat 1.290.391,14 euro, printre care si FC Botodani.
Echipa antrenata de Leo Grozavu a primit bani pentru ca Plamen Iliev si Deivydas Matulevicius au fost convocati la nationalele Bulgariei si Lituaniei.
În ordine descrescătoare, Steaua București a încasat 507.231,98 euro, Astra s-a ales cu 306.381,94 euro, Dinamo cu 98.881,82 euro, Pandurii — 98.431,46 euro, Ceahlăul 66.711,77 euro, CFR 1907 Cluj 57.306,23 euro, ASA Târgu Mureș 50.955,21 euro, Petrolul Ploiești 40.012,67 euro, CS U Craiova 34.374,76 euro, FC Botoșani 12.814,38 euro, FC Viitorul 8.741,59 euro, Rapid București 4.370,80 euro, FC Brașov 4.176,54 euro.
Un număr de 641 cluburi din 54 de țări au beneficiat de aceste plăți de solidaritate, în compensație pentru perioada în care echipele de club nu s-au putut baza pe jucătorii internaționali. Pentru meciurile din preliminarii, fiecare club a primit suma medie de 3.536 euro pentru fiecare jucător inclus în lotul de 23 al primei reprezentative, indiferent dacă a jucat sau nu.
Pentru turneul final, suma medie pentru fiecare jucător a fost de 7.321 euro pe zi la cluburile din prima categorie, 4.821 pentru cluburile din categoria a 2-a, respectiv 2.410 euro pentru cluburile din categoria a 3-a.
Președintele UEFA, slovenul Aleksander Ceferin, a declarat că este mulțumit că ''am fost capabili să furnizăm beneficii financiare atâtor cluburi și de toate mărimile, cu scopul de a răsplăti contribuția lor la EURO 2016''.
Conform cifrelor avansate de UEFA, Juventus este marea beneficiară a plăților compensatorii după EURO 2016 cu un total de 3,48 milioane euro, urmată de Liverpool (3,39) și Tottenham (3,07). Un acord similar există între cluburi și FIFA privind Cupa Mondială.
Bani de la UEFA! Cluburile româneşti au primit 1,2 milioane de euro! Cat va incasa FC Botosani!
SPORT
Stiri Botosani
Friday, 3 February 2017
Sport
UEFA a recompensat cu 150 milioane euro cluburile care au avut jucători convocați la echipe naționale pentru EURO 2016, atât în preliminarii, cât și la turneul final, a informat joi forul european de fotbal, iar cluburile românești au primit 1,2 milioane euro,scrie agerpres.ro.
Spune-ne opinia ta
Articole similare
Dinamo Bucureşti- FC Botoşani 2-0
Botoşănenii vor fi arbitraţi de un bucureştean în meciul cu Dinamo
Astăzi: Dinamo- FC Botoşani, în play-out-ul Ligii I
FC Botoşani va întâlni CSU Craiova în semifinalele Cupei României
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!
PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...
Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!
Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...
Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO
Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 1.89 secunde