Asigurare de un milion de euro pentru Olimpiu Moruţan

Gigi Becali nu vrea să rişte nimic cu Olimpiu Moruţan. După ce l-a transferat pe puştiul minune al fotbalului românesc, dar l-a lăsat pe acest în continuare până în vară la Botoşani, finanţatorul FCSB s-a asigurat în cazul în care Olimpiu Moruţan se va accidenta în perioada în care va continua să evolueze la FC Botoşani. 

 

În acest sens, în contractul dintre cluburi este prevăzută o clauză pentru un asemenea scenariu. Patronul FCSB a plătit 700.000 de euro în schimbul mijlocaşului de 18 ani, sumă la care se adaugă diverse bonusuri şi un procent dintr-un transfer ulterior, şi a acceptat ca jucătorul să rămână până în vară la Botoşani.

Totuşi, Becali va fi acoperit, dacă Moruţan va suferi o accidentare gravă în următoarele luni. Într-un asemenea caz, finanţatorul roş-albaştrilor va putea încasa o poliţă de asigurare de până la un milion de euro.

 

Decarul lui FC Botoşani, Olimpiu Moruţan, a semnat cu FCSB un contract valabil pe cinci ani cu vicecampioana României, însă, până în vară, va rămâne la actualul său club, urmând a se alătura echipei lui Nicolae Dică abia din sezonul viitor.

Mijlocaşul de 18 ani a declarat că vine cu inima deschisă la FCSB şi speră că va reuşi să contribuie la performanţele echipei. „Sunt foarte pregătit. Ne-am înţeles din toate punctele de vedere. Ca orice copil, am vorbit cu părinţii. Am luat această decizie împreună. Aşa am simţit, că trebuie să semnez cu Steaua (n.r. - FCSB). Contractul este pe cinci ani. Aşa s-a vorbit, să rămân la FC Botoşani până în vară. Vreau să rămân cu picioarele pe pământ, vreau să-mi fac treaba la Botoşani şi sper să intrăm în play-off. Încă nu am vorbit cu domnul Dică, am discutat doar cu domnul Argăseală şi cu domnul Becali. Domnul Becali mi-a lăsat o impresie foarte bună, mi-a dat nişte sfaturi foarte bune, mi-a zis că are mare încredere în mine. În primul rând, vreau să fiu la Steaua şi apoi o să văd ce se întâmplă. Trebuie să joc foarte bine la Steaua (n.r. - FCSB) şi apoi vom vedea, nu se ştie niciodată. Am văzut că sunt foarte mulţi tineri la Steaua (n.r. - FCSB), o să mă ajute şi pe mine, că suntem prieteni şi sper să facem treabă bună”, a declarat tânărul coordonator de joc. La FCSB, Olimpiu Moruţan va avea un contract de 10.000 de euro pe lună. Mijlocaşul are la FCSB o clauză de reziliere de 70 de milioane de euro.

Sursa: Cancan.ro

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...