Video: Liceu din județ, promovat prin versuri hip-hop. „Nu îl putem considera imn oficial”

Un tânăr din județ a lansat un videoclip prin care promovează Liceul „Dimitrie Cantemir” din Darabani, unitate în cadrul căreia este elev. ”Cantemirii suntem noi” este ultima creație hip-hop a liceanului Dănuț Vieriu. Videoclipul, pe care el îl numește imnul liceului, nu este considerat, totuși, în aceeași calitate de către directorul Alin Prisăcariu, care a contribuit și financiar la realizarea lui.

Dănuț Vieriu spune că a plănuit acest videoclip încă din aprilie anul trecut, dar, din cauza unor probleme la montaj, aceasta a ajuns pe youtube abia în această lună. 

 

”Am lucrat mult la această piesă, s-au pierdut zile și mai ales nopți nedormite”, a mărturisit tânărul muzician dărăbănean, care a fost susținut în demersul său de către prietena sa, colegi, dar și de cadrele didactice, și mai ales directorul unității de învățământ, Alin Prisăcariu.

”Este o metodă de promovare a liceului, asta e fost ideea. Nu îl putem considera un imn oficial al liceului”, a declarat Prisăcariu pentru Darabaneni.ro.

”Cantemirii suntem noi/ Trecem prin vânt și prin ploi/ Avem un mesaj concret/ Puterea e în voi/ De aici, din Darabani/ Din trecut până-n prezent/ Direct din nordul țării/ Cantemirii au talent” este refrenul piesei lui Dixy, numele de artist al elevului, pentru care muzica este omniprezentă în viața sa, scrie sursa citată.

”Eu trăiesc prin muzică. Poate sună un pic ciudat, dar eu tot timpul ascult muzică...Când sunt acasă ascult muzică, când merg pe stradă ascult muzică...Când sunt la școală tot muzică ascult”, a afirmat Dănuț Vieriu.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...

Magazinele cu produse ”second hand”, în vizorul polițiștilor botoșăneni!

astăzi, 13:10

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au organizat o acțiune pentru verificarea legalității unităților economice cu profil de vânzare a bunurilor &...