Starețul care a pedalat peste 140 de kilometri de la Botoșani pentru a sluji la picioarele Sfinților Cleopa și Paisie! (Foto)

Nu kilometrii contează, ci inima care bate pentru Hristos. Părintele ne arată că nu e imposibil, ci doar puțin mai greu. 

Era aproape de Mănăstirea Secu, după aproape douăsprezece ore de pedalat, cu doar câteva pauze umplute de rugăciune. Nu l-au oprit nici distanța, nici oboseala, nici cele două ploi, nici dealurile și drumurile forestiere, nici zilele pline sau puținele ore de somn adunate.

Poartă numele Sfântului Cleopa și vine din „Betleemul” celor doi mari duhovnici: Mănăstirea Cozancea, județul Botoșani. 

Luni și marți parcursese alți 180 de kilometri, dus-întors, pe traseul Cozancea-Crăiniceni. Iar miercuri, de praznicul Schimbării la Față, slujise Sfânta Liturghie, fiind singurul preot slujitor al obștii. A plecat din Cozancea la ora 13.30 și a ajuns la Mănăstirea Sihăstria spre 3.00 dimineața. Pedalând.

 

Doxologia scrie că își amintește cu drag de acest sport pe care îl practica încă din adolescență, când străbătea cu bicicleta drumurile spre mănăstirile din zonă. De ce mai face asta și acum? Pentru că osteneala întregește bucuria revederii. Iar fără puțină durere și fără efort, cum spune el, parcă nici nu se simte pe deplin jertfa. Au meritat cei 145 de kilometri parcurși! Totul a meritat pentru a fi prezent și a sluji la evenimentul proclamării locale a canonizării Sfinților Cuvioși de la Sihăstria!

Nu kilometrii contează, ci inima care bate pentru Hristos. Părintele ne arată că nu e imposibil, ci doar puțin mai greu. Așa e călătoria lui, a starețului Cleopa, pe drumul spre Mănăstirea Sihăstria și, mai ales, spre Dumnezeu și spre cei doi sfinți dragi pentru care a venit.


 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...