Vineri dimnieață, la Capela Militară din municipiul Botoșani, a avut loc slujba de sfinţire a Drapelului României.
În prezența numeroșilor ostași și reprezentanți ai Armatei Române, activi sau în rezervă, Drapelul a fost sfințit înainte de ceremonia arborării în Piața Tricolorului din centrul orașului.
”Să știți că acest drapel nu este o simplă pânză tricoloră, nici nu reprezintă un simplu semn, ci poară cu el multe doruri, multe năzuințe ale poporului român, ale înaintașilor noștri. Poartă cu el dorurile multor mame, rugăciunile multor soții pentru soții lor, dorurile copiilor față de părinți. Și, desigur, poartă cu el mult sânge al înaintașilor care și-au jertfit viața pe câmpurile de luptă, pentru libertatea de care ne bucurăm noi astăzi. Cred că aceasta este lecția cea mai mare pe care o primim astăzi: nimic nu se construiește decât cu jertfă, decât cu efort, cu privire către celălalt, cu privire către societatea din care facem parte”, a rostit la final preotul militar Teodor Cenușă.










