Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de la București – pe jos și cu mașini de ocazie, iar oboseala și drumul lung își spunea cuvântul.
Văzându-l extenuat, polițiștii de frontieră botoșăneni nu au stat pe gânduri. ”Dincolo de îndatoririle zilnice de control și securitate, datoria noastră de oameni a fost pe primul loc”, spun angajații Poliției de Frontieră de la Rădăuți Prut.
L-au poftit să se odihnească, i-au oferit apă rece, o ciorbă caldă și tot ce au avut la îndemână în acel moment pentru a-și recăpăta forțele.
”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm. Am ales să împărtășim această poveste nu pentru a ne lăuda, ci ca un memento pentru noi toți. Trăim în ritm alert, dar dacă fiecare dintre noi s-ar opri un minut din drumul lui pentru a întinde o mână de ajutor celui de lângă el, lumea ar fi un loc mult mai bun. Felicitări colegilor din cadrul PTF Rădăuți Prut pentru empatie și omenie! Drum bun și în siguranță tuturor călătorilor!”, au transmis colegii polițiștilor care astăzi au oferit un exemplu nu doar de profesionalism, ci și de omenie.
