Cu prilejul Zilei ProtecÈ›iei Civile din România, patru pompieri botoşăneni, care au obÅ£inut rezultate foarte bune în îndeplinirea atribuÅ£iilor de serviciu, au fost înaintaÅ£i în gradul următor, înaintea expirării stagiului minim.
Este vorba de un ofițer și trei subofițeri, astfel:
- la gradul de colonel – Corina AchiÈ›ei
- la gradul de plutonier adjutant: Alin – Constantin Cîmpeanu, Corneliu Mînzat È™i Marius ZoiÈ›anu.
Tot astăzi, cinci subofiÈ›eri care au promovat examenele de trecere în corpul ofiÅ£erilor ÅŸi-au primit noile grade. Astfel, Dana – Elena Coca, Andrei Cîrlan, Bogdan – IonuÈ› Aparaschivei È™i Dumitru MoroÈ™anu au fost avansaÈ›i la gradul de căpitan, iar Marius Chelaru la gradul de sublocotenent. Ordinele de trecere în corpul ofiÈ›erilor au intrat în vigoare la data de 1 martie.
Inspectorul È™ef al ISU BotoÈ™ani, colonel Dan – Decebal Muraru, a precizat că înaintarea în gradul următor este un moment cu o încărcătură deosebită pentru orice militar căruia îi sunt recunoscute ÅŸi apreciate munca È™i implicarea în acÅ£iunile de protecÅ£ie a vieÅ£ii, mediului ÅŸi valorilor materiale.
Cu prilejul Zilei ProtecÈ›iei Civile din România, pentru evidenÈ›ierea în mod deosebit în executarea misiunilor încredinÈ›ate, plutonier adjutant È™ef Felician Fociac, din cadrul Garda de InvervenÈ›ie Săveni, a primit „Placheta Onorifică a Inspectoratului General pentru SituaÈ›ii de Urgență”, iar plutonier major Alin Agavriloaie din cadrul DetaÈ™amentului de Pompieri BotoÈ™ani a primit ”DisctincÈ›ie de Serviciu”.
Alături de pompieri, la acest moment festiv, au fost prefectul județului, Dan Nechifor și președintele Consiliului Județean, Doina Elena Federovici.
În această dimineață, premergător È™edinÈ›ei festive, au fost depuse jerbe de flori la monumentele eroilor pompieri din BotoÈ™ani È™i Dorohoi.
