Ea este ”pădureanca”: Tânăra din Botoșani care a moștenit de la tatăl ei pasiunea pentru natură!

Are 31 de ani și lucrează ca silvicultoare din anul 2019. Dragostea pentru pădure a moștenit-o de la tatăl său, care a fost pădurar toată viața.

Originară din comuna Hilișeu-Horia, județul Botoșani, absolventă a Colegiului Național ”Grigore Ghica Voievod” din Dorohoi, apoi a Facultății de Silvicultură din Suceava, Magda Sandu Zahariuc și-a descoperit pasiunea pentru pădure încă din copilărie și a transformat-o într-o carieră dedicată naturii. Magda este cea mai tânără silvicultoare din Iași și își desfășoară activitatea la Ocolul Silvic Hârlău, care aparține de Direcția Silvică Iași, unde contribuie zilnic la gestionarea durabilă a pădurilor și la protejarea biodiversității.

„Lucrez din 3 ianuarie 2019 la Ocolul Silvic Hârlău. Tatăl meu a fost pădurar, practic a locuit la canton, acolo unde își desfășura activitatea. Eu eram tot timpul la el. Mă duceam să văd ce face și îmi plăcea foarte mult. Am prins drag de meseria asta. Eu sunt din Botoșani, dar am ajuns aici prin concurs. Am avut de ales între Iași, Bacău sau Suceava și am venit la Ocolul Silvic de la Hârlău, pentru că era mai aproape de casă. Am intrat ca stagiar. Am dat concurs și m-am titularizat”, povestește pentru bzi.ro Magda Sandu Zahariuc.

Tânăra silvicultoare susține că îi place să facă muncă de teren și, în majoritatea timpului, este în pădure. Nu ratează niciun moment să surprindă în fotografii frumusețile naturii. Meseria sa presupune multă muncă de teren. Parcurge zilnic zeci de kilometri, dar nu simte oboseala, pentru că îi place ceea ce face.



„Marcăm arbori, facem controale de fond, verificăm lucrările, derulăm campania de primăvară. Cam acestea sunt atribuțiile noastre, ale silvicultorilor. Sunt în fiecare zi în pădure. Eu fac atât muncă de teren, cât și de birou. Într-adevăr, suntem destul de puține femei în silvicultură, dar pot spune că eu m-am adaptat foarte ușor. Nu m-am confruntat cu discriminări. Avem un colectiv frumos. Mi-am dorit foarte mult să lucrez la un ocol silvic și îmi dau tot interesul să îmi îndeplinesc rolul meu”, mai spune silvicultoarea.

Câteva ore petrecute în natură îi dau energie cât pentru toată ziua.

„După o zi de mers în pădure, vin cu imagini frumoase și energie bună. Nu m-am întâlnit cu vreun urs, dar am văzut căprioare, porci mistreți. Mă bucur că există biodiversitate. Ceea ce facem – gestionarea pădurilor, avem grijă de ele – este o responsabilitate foarte mare și o facem și pentru generațiile următoare. Se vor bucura de munca noastră și alte generații”, mai spune Magda Sandu Zahariuc.

Magda Sandu Zahariuc este cea mai tânără silvicultoare din Iași care participă, în fiecare an, la campania de împăduriri din județul Iași.


 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

Friday, 26 June 2026

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

Friday, 26 June 2026

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...