4 aprilie 2021. Paştele catolic în România, în pandemie. E zi de sărbătoare pentru aproximativ un milion şi jumătate de români

E zi de sărbătoare pentru aproximativ un milion şi jumătate de români. Credincioşii catolici şi reformaţi sărbătoresc azi Paştele. Spre deosebire de anul trecut, anul acesta oamenii au putut merge la biserică, însă în număr limitat şi cu masca pe faţă.

Iar restricţiile de circulaţie, care ar fi trebuit să intre în vigoare la 21.00 sau 20.00 în Bucureşti, au fost ridicate, în toată ţafra, până la ora 2 noaptea.

La Catedrala Sf. Iosif din Capitală, Sfânta Liturghie a început la ora 23.00.

 

„Paştele e sărbătoarea familiei, ştim toţi. Şi asta-i important pentru toţi să ne vedem, să ne strângem mâinile, să ne strângem în braţe. Iată că nu putem! Şi diferenţa nu-i mare după părerea mea. Atunci a fost şoc pentru că nu ştiam ce Dumnezeu e cu noi şi ce-i în jurul nostru, anul ăsta e post-şoc, dacă vrei, dar tot într-o criză anume. E dureros şi atunci şi acum, dar  bine că suntem sănătoşi şi nu trăim în vreme de război şi avem ce mânca şi uite aşa şi uite aşa şi ne întelege destinul”, a spus Călin Mocanu, un enoriaş venit la slujba de Înviere.

„Personal, eu oricum am sărbătorit într-un număr mai restrâns, adică nu am avut participări mari, din familie am mai avut invitaţi. Pe mine nu mă deranjează. De obicei sărbătorile, ar trebui să aibă o semnificaţie mai restrânsă, de unitate, de familia şi aşa mai departe. Nu neapărat mâncat foarte mult”, a fost opinia lui Daniel, înainte de începerea sfintei liturghii de Paşte, citat de Mediafax.

„Păi, e foarte bine că se face şi aşa, cum se poate. Şi sper ca lumea să fie resonsabilă, să păstreze distanţa şi să se bucure de slujba de înviere”, şi-a exprimat mulţumirea Adriana faţă de posibilitatea de a merge la Catedrala Sfântul Iosif din Capitală.

Şi Klaus Iohannis a participat, aseară, la slujba de Înviere de la Biserica Romano-Catolică din Piaţa Mare a Sibiului.

Aşa cum face încă de când era primar al Sibiului.

Tuturor creştinilor care acum serveabă Învierea Domnului le doresc sărbători binecuvântate. Hristos a Înviat! (în română, maghiară şi germană. La mulţi ani!”, a spus Klaus Iohannis.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Hram în mai multe localități din Botoșani, jandarmii vor fi la datorie!

astăzi, 16:38

În următoarele două zile, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu partenerii instituționali, va asigura ordinea și siguranța publică la manifestările cultural...

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...