O bunică din Botoșani cere ajutorul guvernanților, plângând: „Domnule ministru, te rog să mă salvezi"

Bunica Parascheva trăieşte în Botoşani, judeţul cu cele mai mici pensii din România. A muncit toată viaţa, iar acum primeşte 1000 de lei în fiecare lună.

Au muncit zeci de ani şi acum sunt obligaţi să se descurce cu o mână de mărunţiş. Impresionant este că, din puţinul pe care-l au, pun deoparte bani pentru lemnele de iarnă, dar pentru aceste economii taie altele de pe listă. Şi pe ei îi taie de pe liste, mereu, politicienii.

Niciodată nu-s bani suficienţi pentru bătrânii României.

 

Bunica Parascheva: Domnule ministru, te rog...Plângând te rog să mă salvezi. Ca să ne ajungă banii pentru boală mea, cancer, și să pot trăi.

Reporter Antena 3 CNNCât au costă lemnele?

Bunica Parascheva: Aoleu nu mai spune. De când sunt eu n-am văzut așa prețuri, 50 de milioane. Am strâns în fiecare lună, și am și băiatul, și a pus și el.

Pensionară are nevoie de medicamente lunar. Şi ele costă. Cum să împartă mia de lei la toate cheltuielile pe care le are. Pentru nepoţi are cadou câteva bomboane.

Bunica Parascheva: Îmi plătesc cursa, plătesc maxi taxi, de acolo iar alt maxi taxi, și se duc banii. Și după rețetă am venit acasă cu un covrig. Vine Moș Nicolae, dacă vine găsește mamaia niște bombonele, că am strâns și pentru nepoței. Mă rog la Dumnezeu să nu cad la pat, să nu necăjesc pe nimeni.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...