Bunicii din Botoșani care primesc doar 33 de lei pe zi după 40 de ani de muncă: „Rupem de aici, punem dincoace"

În luna ianuarie a anului 2022, valoarea pensiei minime a crescut la 1.000 de lei, oamenii find nevoiţi să trăiască cu 33 de lei pe zi chiar şi după 40 de ani de muncă.

În nordul ţării oamenii au pensii agricole, adică pensii de CAP. Acesta este cazul şi lui Nea Petrea şi doamnei Ana din comuna Lunca, județul Botoşani.

Împreună aduc în casă 2300 de lei pe lună. Mai exact, 'nea Petre ia 1300 de lei, iar doamna Ana 1000 de lei pe lună.

Cei doi se descurcă greu cu banii, chiar dacă fac economie, din cauza faptului că, pe timp de iarnă, Petre trebuie să plătească 1800 de lei pe o maşină de lemne, scrie Antena3 CNN.

 

„Cum putem. Aşa facem economie, trebuie să rupem de aici să le iei pe astea mai puţine ca să poţi să le iei, că dacă nu ajung banii, ce facem din pensie în pensie. Bani împrumut cine îţi dă? Nu-mi dă nimeni", a răspuns Nea Petre, după ce a fost întrebat cum se descurcă cu banii.

„O să facem un borş zeamă cum se spune cu carne de pasăre, sarmale, piftie, din astea aşa. Nu ne permitem cam toate, că de unde bani, ce să faci cu cele 10 milioane ale mele dacă dau trei sau patru milioane pe pastile, ce ne mai rămâne? Cu ce mai trăieşti. Asta e. Ne descurcăm cu chibzuinţă cum s-ar spune. Rupem de aici, punem dincoace , ce să facem, înainte", a transmis doamna Ana, când a fost întrebată cum se va descurca de Crăciunul acesta.

Cei doi reuşesc să îşi ducă traiul de pe o zi pe altă cu puţinul pe care îl au.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...