Mărturia mamei din Botoșani care și-ar fi îngropat bebelușul după naștere: „Am intrat în panică, nu știam ce să fac”

Trupul pruncului, o fetiţă, a fost găsit după 3 săptămâni în grădina din spatele casei, spun procurorii.

O femeie din Botoșani este suspectată că și-ar fi îngropat bebelușul imediat după naştere.

Trupul pruncului, o fetiţă, a fost găsit după 3 săptămâni în grădina din spatele casei, spun procurorii.

Mama s-a încurcat în declarații, iar expertiza psihiatrică a arătat că are discernământ deci poate răspunde penal. Femeia de 32 de ani, din localitatea Corni, judeţul Botoşani, mai are 4 copii, între 2 şi 16 ani.

Susține că a născut singură, acasă, un bebeluș mort și a decis să îl îngroape în spatele casei.

 

Reporter: Cum v-ați dat seama că era decedătă fetița?

Florentina Martiniuc, mama: ”Că nu plângea și nu spunea nimic. Nu am sunat nici la Salvare, nu am sunat la nimic. Am îngropat-o în grădină. După aceea mi-am dat seama că am făcut o prostie”.

Reporter: Cum de nu ați anunțat pe nimeni că ați născut?

Florentina Martiniuc, mama: ”Am intrat în panică, nu știam ce să fac”.

Mama susține că nu a fost la controale pe perioada sarcinii și că i-ar fi spus soțului despre naştere abia după o săptămână. Nici bărbatul nu a anunţat autorităţile.

Ulterior, asistenta din localitate, în urma controalelor la domiciliu, și-a dat seama că bebelușul lipsește.

Mihaela Oniciuc, asistent social: ”Prima dată, de fapt, mama ne-a declarat că a mers la un cabinet medical privat din Botoșani unde i-a făcut interupere de sarcină. Ne-a șocat și pe noi gestul ei. Nouă ne-a zis că l-a scăpat în toaletă, după aia că l-ar fi născut în casă, după aia că a avut sângerări, după ăia că nu a avut dureri”.

Iniţial, mama ar fi susținut că ar fi îngropat copilul, în cimitir.

Valerian Vărvăruc, primarul comunei Corni: ”Până la urmă, s-a dovedit că ea a îngropat copilul în curtea casei. Noi am sesizat Asistența Socială de la Botoșani, să vedem în ce măsură copiii mai pot să rămână acolo sau nu. Doamna a fost supusă unui control psihiatric, a fost că nu are probleme”.

Unul dintre copiii femeii este cel care le-a indicat poliţiştilor locul unde e îngropat bebeluşul. Trupul neînsufleţit al fetiţei a fost ridicat de cei de la Medicină Legală.

Delia Nenișcu, purtător de cuvânt IPJ Botoșani: ”În urmă cu trei săptămâni, o femeie din județul Botoșani ar fi născut un făt decedat, pe care, ulterior, l-ar fi îngropat”.

Medicii legişti vor stabili dacă nou născutul, care a venit pe lume la termen, era mort sau dacă decesul a survenit după naștere.

Valeriu Chihaia, prim procuror Parchetul de pe lângă Tribunalul Botoșani: ”Până în prezent, cercetările s-au efectuat cu privire la infracțiunea de întreruperea cursului sarcinii, urmând a se stabili dacă este vorba de o infracțiune de omor”.

Sursa: StirileProTV

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Iftime, după Congresul liberalilor: ”Am susținut moțiunea domnului președinte Ilie Bolojan!”

astăzi, 11:30

Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani și liderul liberalilor botoșăneni, a absentat, duminică, de la Congresul PNL, în cadrul căruia s-au luat o serie de măsuri cla...

ALERTĂ în municipiul Botoșani: Adina, o fetiță de 9 ani, a dispărut în această dimineață de acasă!

astăzi, 10:58

”Rugăm cetățenii care dețin informații cu privire la această persoană să apeleze 112 sau să se adreseze celei mai apropiate unități de poliție”, este mesajul IPJ Botoșani. ...

O biserică din Botoșani sărbătorește 200 de ani de existență, PS Nichifor Botoșăneanul va oficia Sfânta Liturghie aniversară

astăzi, 10:39

Biserica „Întâmpinarea Domnului” (Roset) din municipiul Botoșani va marca, în anul 2026, împlinirea a două secole de existență și slujire neîntreruptă &...