Chin pentru pacienți de la „Mavromati”. Cum sunt transportați între secții, pe singurul circuit COVID

Scene incredibile au fost suprinse la Spitalul Judeţean „Mavromati” din Botoşani. Pacienţii suspecţi de COVID-19 sunt căraţi pentru investigaţii radiologice cu targa sau căruciorul prin parcarea sau parcul spitalului, printre cioate, şanţuri, maşini sau copaci. Alt circuit nu există în spital pentru acest tip de pacienţi.

Pacienţii suspecţi de COVID-19 sunt duşi la investigaţii cu targa sau fotoliul rulant prin parcarea sau curtea spitalului. Propriu-zis este vorba despre pacienţi transportaţi din Unitatea de Primire a Urgenţelor la Secţia de Radiologie sau CT, unde aceştia trebuie să investigaţii pulmonare, scrie Adevărul.

 

Suspecţii nu sunt duşi prin holul spitalului pentru a nu-l contamina şi nici pentru a îmbolnăvi personalul medical. Oamenii sunt căraţi doar de angajaţi echipaţi complet pentru a nu se infecta.

Pentru suspecţii de COVID-19 care ajung la spital din Botoşani, odată cu trimiterea ”la rază” începe chinul. Au fost surprinse imagini cu un bărbat dus cu targa prin parcarea spitalului printre maşini. Apoi targa este urcată efectiv pe braţe de angajaţi pe scări pentru ca pacientul să ajungă la radiologie.

Drumul este infernal pentru pacient, dus printre cioate, copaci, peste şanţuri, zgâlţâit şi zdruncinat, mai arată Adevărul. Chinul este şi pentru infirmierii obligaţi să-şi rupă spatele împingând la cărucioare sau ridicând tărgi. Alt circuit pentru suspecţii sau infectaţii de COVID-19 nu există în spital, iar conform instrucţiunilor aceştia trebuie căraţi prin exterior clădirilor.  

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...