Bebelușul răpit din maternitatea din Bacău, găsit în casa unei tinere care se dăduse drept asistentă!

Un bebeluș abia născut în Maternitatea din Bacău a fost răpit duminică din spital sub ochii personalului medical.

Alarma a fost dată în jurul orei 15:10, după ce mama copilului, o femeie de 33 de ani din comuna Valea Seacă, a constatat că unul dintre gemenii născuți pe 23 aprilie dispăruse din pătuț.

Imediat, Secția 1 Poliție Bacău și Serviciul de Investigații Criminale au intrat în alertă maximă. Operațiunea de căutare a fost coordonată direct de Direcția de Investigații Criminale din cadrul IGPR. Imaginile de pe camerele de supraveghere au confirmat cel mai negru scenariu: o femeie necunoscută, îmbrăcată într-un halat alb pentru a părea cadru medical, a pătruns în salon și a fugit cu bebelușul în brațe.

 

Mobilizare exemplară: filtre rutiere, controale în gări, autogări și pe principalele artere din oraș. În mai puțin de patru ore, polițiștii au dat de urma suspectei!

Potrivit surselor judiciare, copilul a fost găsit teafăr într-un apartament de pe Calea Romanului, în municipiul Bacău. În locuință se afla o tânără de doar 19 ani, care, spun anchetatorii, ar fi trecut recent printr-o tragedie personală – pierderea propriei sarcini, în urmă cu două luni.

Surse apropiate anchetei susțin că tânăra, aflată într-o stare severă de depresie, și-ar fi pus la cale gestul disperat ca o încercare de a umple golul lăsat de pierderea suferită. S-a strecurat în maternitate cu un halat alb și a reușit să treacă de filtrele de securitate fără să trezească suspiciuni.

Potrivit unor surse, femeia ar fi intrat în unitatea medicală îmbrăcată într-un halat alb şi a luat copilul. Ea a fost surprinsă de camerele de supraveghere.

„În urma amplelor activități investigativ-operative desfășurate, copilul a fost identificat de polițiști în municipiul Bacău, la locuința unei tinere de 19 ani. Polițiștii au acționat cu operativitate, iar în acest moment bebelușul este în afara oricărui pericol, fiind transportat la spital. Tânăra de 19 ani se află în custodia polițiștilor. Cercetările continuă”, a declarat Gabriel Dumitrașcu, purtătorul de cuvânt al IPJ Bacău, citează News.ro.

Bebelușul a fost preluat imediat de medici pentru investigații amănunțite, însă primele informații arată că micuțul este sănătos și nu a suferit traume în timpul răpirii, arată stiripesurse.ro.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Târgul adulților: 7 standuri, 6 expertize diferite, 5 mobilități Erasmus+. Punte între profesioniști, instituții și beneficiari! (Foto)

astăzi, 09:20

Sediul CJRAE / Casa Corpului Didactic Botoșani a găzduit astăzi, 12.06.2026, preț de trei ore, Târgul de educație a adulților „Învățarea ne conectează”. Activitatea, d...

Copiii de la Grădinița „Șotron” au pus Botoșaniul pe harta României la un concurs de reciclare!

astăzi, 08:43

Copiii de la Grădinița cu Program Prelungit „Șotron” din municipiul Botoșani s-au clasat pe locul IX la nivel național în cadrul concursului „Și cei mici fac fapte mari&r...

Sf. Mc. Achilina; Sf. Ier. Trifilie, Episcopul Lefcosiei din Cipru (Dezlegare la peşte)

astăzi, 08:00

Sfânta Muceniţă Achilina (†293) a trăit în timpul domniei împăratului Diocleţian (284‑305), persecutor al creştinilor. Ea era din Biblos. Tatăl ei era un om important...

-->