Un medicament pentru tratarea diabetului va dispărea din farmacii, cu ce va fi înlocuit!

Medicamentul Ozempic, în toate cele trei concentraţii - 0,25 mg; 0,5 mg; 1 mg - şi sub formă de soluţie injectabilă în stilou injector (pen) preumplut, din motive comerciale, va fi disponibil în România doar până la data de 31 iulie.

„Conform informaţiilor primite din partea deţinătorului autorizaţiei de punere pe piaţă (DAPP), medicamentul OZEMPIC (SEMAGLUTIDUM), în toate cele trei concentraţii (0,25 mg; 0,5 mg; 1 mg) şi sub formă de soluţie injectabilă în stilou injector (pen) preumplut, din motive comerciale, va fi disponibil în România doar până la data de 31 iulie 2024. Conform prevederilor legale, medicamentul OZEMPIC, nu va mai fi comercializat în România după această dată”, a transmis Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România (ANMDMR).

 

DAPP a informat că după 1 august 2024, Semaglutida va fi disponibilă persoanelor cu diabet zaharat de tip 2, în forma de comprimate orale, la recomandarea medicului.

În urma discuţiilor cu ANMDMR, producătorul şi-a luat angajamentul de a pune pe piaţă cantităţi care să asigure întreg necesarul pacienţilor care suferă de diabet zaharat de tip 2 şi care primesc în prezent tratament cu forma orală conţinând această moleculă sau cărora medicii de specialitate le vor recomanda înlocuirea tratamentului injectabil cu tratamentul sub formă de comprimate orale.

Agenţia subliniază că va urmări respectarea acestui angajament, astfel încât să nu existe niciun impact negativ asupra pacienţilor, scrie stirileprotv.ro

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Doi pompieri din Botoșani, recompensați cu diplome de apreciere de ministrul Afacerilor Interne pentru intervenții salvatoare în timpul liber!

astăzi, 18:00

Plutonierul Daniel Manole și sergentul major Ruben Corneliu Anănuță, subofițeri în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al Județului Botoșani, ...

”Mândri de tine, Cosmina!” O tânără din Botoșani, șefă de promoție la Școala de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră din Oradea! - FOTO

astăzi, 17:14

Vineri, 26 iulie 2026, o nouă promoție de agenți ai Poliției de Frontieră Române a făcut pasul spre începutul unei cariere dedicate onoarei, responsabilității și serviciului &icir...

Noi măsuri dispuse de CJSU în contextul codului ROȘU de caniculă la Botoșani, se impun și restricții de circulație!

astăzi, 15:27

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Botoșani s-a întrunit, astăzi, în ședință extraordinară și a adoptat noi măsuri pentru protejarea populației și limitarea efecte...