România a ajuns la 400 de victime în urma COVID-19

Bilanțul oficial anunțat de statul român arată că numărul deceselor COVID-19 a atins un nou prag. 400 de persoane și-au pierdut până în acest moment viața în urma epidemiei de coronavirus.

Iată datele anunțate de Grupul de Comunicate Strategică al Guvernului României:

Deces 393

Bărbat, 72 ani din județul Botoșani. Internat în 23.03.2020 în Spitalul Județean de Urgență

Botoșani-Secția Neurologie pentru Accident vascular hemoragic.

 

Recoltat pentru COVID-19 în data de 06.04.2020.

Rezultat pozitiv în data de 08.04.2020.

Decedat în data de 15.04.2020.

Comorbidități: Boală cardiovasculară, Diabet zaharat tip 2.

Deces 394

Bărbat, 54 ani din județul Arad. Internat în 13.04.2020 în Spitalul Clinic Județean Arad.

Recoltat pentru COVID-19 în data de 13.04.2020

Rezultat pozitiv în data de 13.04.2020.

Decedat în data de 16.04.2020.

Comorbidități: Splenectomie, neoplasm sub chimioterapie.

Deces 395

Bărbat, 82 ani din județul Arad. Internat în 08.04.2020 în Spitalul Clinic Județean Arad.

Recoltat pentru COVID-19 în data de 08.04.2020

Rezultat pozitiv în data de 08.04.2020.

Decedat în data de 16.04.2020.

Comorbidități: HTA, Infarct miocardic în antecedente.

Deces 396

Bărbat, 64 ani din județul Mehedinți. Internat în data de 09.04.2020 în Spitalul Clinic Județean Drobeta Turnu Severin.

Recoltat pentru COVID-19 în data de 08.04.2020, contact caz confirmat.

Rezultat pozitiv în data de 09.04.2020.

Decedat în data de 16.04.2020.

Comorbidități: necunoscute până în prezent (neinscris la medic de familie).

Deces 397

Femeie, 64 ani din județul Cluj. Bolnava avea domiciliul în județul Sălaj, dar era internată în Institutul Oncologic Cluj-Napoca din 02.04.2020 pentru tratament oncologic. A fost atribuită județul Cluj pentru că în Institutul Oncologic Cluj-Napoca este un focar de COVID-19 la bolnavi și personalul medico-sanitar.

Recoltat pentru COVID-19 în data de 11.04.2020

Rezultat pozitiv în data de 11.04.2020.

Decedat în data de 16.04.2020.

Comorbidități: Neoplasm rectal, Ocluzie intestinală, Diabet zaharat, tromboză mezenterica, ICC, Infecție cu Clostridium difficile.

Deces 398

Bărbat, 41 ani din județul Ialomița. S-a intors în țară din Marea Britanie pe data de 27.03.2020. Era simptomatic și a fost dus direct din aeroport la INBI Matei Balș unde a fost internat. Starea s-a agravat și din data de 30.03.2020 a fost transferat în ATI, intubat și ventilat mecanic.

Recoltat pentru COVID-19 în data de 27.03.2020

Rezultat pozitiv în data de 28.03.2020.

Decedat în data de 16.04.2020.

Comorbidități: fără antecedente patologice cunoscute.

 Deces 399

Femeie, 65 ani din județul Neamț. Internată în data de 11.04.2020 în Spitalul Municipal de Urgență Târgu-Neamț, apoi transferată în Spitalul Județean de Urgență Piatra Neamț - ATI cu diagnosticul de Pneumonie interstițială, Insuficienta Respiratorie Acută.

Recoltat pentru COVID-19 în data de 11.03.2020

Rezultat pozitiv în data de 14.03.2020.

Decedat în data de 14.04.2020.

Comorbidități: Diabet zaharat, HTA, Obezitate

Deces 400

Femeie, 62 ani din județul Galați (om al străzii). Se prezintă în UPU a Spitalului Județean de Urgență Galați în data de 06.04.2020 cu simptome respiratorii și se recoltează probe pentru COVID-19. Se izolează în izolator apoi este internată în Spitalul Județean de Urgență-Boli Infecțioase.

Rezultat pozitiv pe data de 06.04.2020.

Decedata pe data de 11.04.2020.

Comorbidități: Boală autoimună, HTA, obezitate.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...