Plângere penală împotriva conducerii „Mavromati” și a DSP. Parchetul a inițiat o anchetă

Răsturnare de situație în cazul deciziei dispuse de conducerea Spitalului de Urgență „Mavromati”, vineri dimineață, potrivit căreia medicul Ioana Alexandroaie a fost numită coordonator al Secției Exterioare Obstetrică – Ginecologie, iar pacientele non-Covid ar fi urmat să fie transferate la alte unități spitalicești sau transferate.

Medicul desemnat în adresa venită de la conducere, fără a fi consultat în prealabil, a spus că nu doreşte această responsabilitate şi a înştiinţat conducerea.

Mai mult, medicii din cadrul Maternității din Botoşani au formulat o plângere penală la adresa conducerii unităţii sanitare, dar şi a DSP Botoşani, pe fondul ordinelor cotradictorii din ultimele săptămâni.

Aceștia au invocat faptul că pun în pericol viaţa nou-născuţilor, prin neasigurarea de circuite epidemiologice în Maternitate şi pentru zădărnicirea combaterii bolilor, respectiv nerespectarea măsurilor privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor infectocontagioase, reclamând totodată abuz în serviciu.

De trei săptămâni de când a început harțuirea nostră sistematică am rezolvat 456 de externări, din care 168 nou-născuți. Din numărul total al externărilor, o pacientă a fost confirmată pozitiv cu COVID-19, trei paciente au avut contact direct, iar patru paciente au venit din zona roșie, Suceava”, a declarat o sursă din cadrul Maternității.

Potrivit reprezentanților Parchetului de pe lângă Tribunalul din Botoșani, dosarul a fost înregistrat, iar pentru început cerceările vor fi făcute in rem, urmând ca pe parcurs să se decidă dacă și ce persoane vor fi puse sub urmărire penală.

Potrivit deciziei emise de SJU, se impunea transferul sau externarea tuturor pacientelor non-COVID, către Spitalul Municipal din Dorohoi sau spre alte spitale de grad superior din alt județ, în funcție de patologie, urmând ca secțiile OG I, OG II și Neonantologie să rămână în așteptare pentru primirea pacienților suspecți Covid-19 și a pacienților confirmați cu Covid-19.

Amintim că, prin Ordin de Ministru, unitatea era desemnată, în urmă cu două săptămâni, să devină atât maternitate Covid, cât și spital suport pentru pacienții diagnosticați cu această afecțiune, după un întreg scandal generat de decizia inițială a autorităților în același sens. Vinerea trecută, s-a solicitat evacuarea, apoi medicii au organizat un alt protest, în timpul căruia managerul SJU a anunțat publicarea în Monitorul Oficial a unui alt ordin la nivel de Minister, potrivit căruia Secția de Obstetrică rămânea doar maternitate Covid, blocul central al SJU fiind spitalul-suport. 

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

Friday, 26 June 2026

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

Friday, 26 June 2026

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...