Medicul care a revoluționat medicina la Botoșani: „Au fost întrebări și neliniști legate de faptul că aș putea să mă întorc la...” (Foto, Video)

Medicul care a revoluționat medicina la Botoșani: „Au fost întrebări și neliniști legate de faptul că aș putea să mă întorc la...” (Foto, Video)

   Foto: Știri.Botoșani.Ro/Florin Timofte

Săptămâna trecută, medicina botoșăneană a avut parte de o intervenție medicală în premieră. Doctorul Paul Turcoman a realizat prima coronarografie urmată de implantarea unui stent, intervenție care a contribuit la salvarea vieții unui pacient. Intervenția a avut loc în laboratorul de angiografie, folosit pentru prima dată de la inaugurare.

Citește și Premieră medicală la Botoșani, medicul Paul Turcoman a montat primul stent în noul laborator de angiografie de la Mavromati!

 

Deși lucrează de mai bine de 10 ani în județul vecin, la Suceava, cadrul medical este botoșănean la origine. Paul Turcoman a terminat Facultatea de Medicină din Cluj și tot acolo și-a făcut rezidențiatul, iar ulterior și-a obținut competența pe cardiologie intervențională.


(Foto: Dr. Paul Turcoman)

„Au fost întrebări și neliniști...”

Medicul recunoaște că, în ultima perioadă, au fost întrebări legate de întoarcerea sa acasă, motiv pentru care a ținut să facă precizări.

Activez la Spitalul Județean Suceava „Sfântul Ioan cel Nou” din 2019 până în prezent și unde voi activa în continuare sper că mult și bine. Au fost întrebări și neliniști legate de faptul că aș putea să mă întorc la Botoșani, dar momentan nu am acest gând. Voi rămâne la Suceava. Așa cum spunea Hațeganu, medicina este știință și conștiință. Conștiința mă îndeamnă, așa cum ar trebui pe noi toți, să facem tot ce se poate pentru cei aflați în suferință”, a declarat dr. Paul Turcoman, medic intervenționist cardiologie.

Cadrul medical a încheiat un contract cu Spitalul Județean de Urgență „Mavromati” din Botoșani pentru prestări servicii și motivează această alegere prin dorința de a-și ajuta colegii, dar și semenii aflați în suferință.

Dincolo de orgoliile profesionale ar trebui să ajutăm colegii și centrele apropiate de noi. În cazul de față, Spitalul Județean Mavromati din Botoșani, unde mi-am dorit în urmă cu 10 ani să se deschidă o asemenea sală. Îmi doresc să pun umărul să se deschidă această sală, știind și cunoscând cât de mult înseamnă pentru binele pacienților aceste proceduri. Sper să funcționeze la fel de bine în continuare această sală”, a adăugat cadrul medical.

„Am avut post la Botoșani”

Medicul Paul Turcoman recunoaște faptul că a avut post la Botoșani, însă a ales să plece la Suceava datorită infrastructurii medicale performante.

Eu am avut post la Botoșani, doar că la vremea respectivă nefiind centru de cardiologie intervențională și nici perspectiva pe termen scurt nu era, am ales să plec la Suceava, deoarece aveau sala în formare, mai erau câteva chestiuni simple de pus la punct. Îmi doream foarte mult să fac acest lucru, iar domnul doctor Basarab (nota red. Alexandru Basarab, medic specialist cardiologie și care urmează să își obțină competența pe cardiologie intervenționistă) mă înțelege foarte bine”, mai spune medicul botoșănean.

Cadrul medical susține că este o realizare îmbucurătoare și speră că și alți medici vor dori să colaboreze pe acest segment.

„Este un debut îmbucurător chiar și pentru pacienții cronici, eu voi veni când voi putea, însă nu-i puțin lucru spun eu. Sper că vor exista colaborări pe viitor, între timp domnul doctor Basarab își obține competența”, a concluzionat dr. Paul Turcoman.




 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Bianca Ciaicofschi

Zona devenită „trambulină” pentru șoferi. Consilier: „E foarte periculos” (Video)

Thursday, 25 June 2026

Un drum intens circulat și de o mare importanță pentru șoferii botoșăneni, și nu doar, care a fost asfaltat de foarte puțin timp, a început să se degradeze. Este vorba despre DN 29 D Bo...

Sute de alergători din întreaga țară au venit la Botoșani pentru Maratonul Nordului! (Foto, Video)

Sunday, 14 June 2026

Weekend-ul 13 – 14 iunie a fost sub semnul sportului la Botoșani. Sâmbătă și duminică a avut loc Maratonului Nordului, eveniment aflat la ediția cu numărul II și care se bucură de...

Tânărul botoșănean șef de promoție la Facultatea de Medicină Veterinară: „A fost a doua mea casă” (Foto)

Thursday, 11 June 2026

Andrei Scumpieriu este un tânăr botoșănean care, după șase ani de facultate și muncă susținută, a reușit o performanță nu chiar ușor de atins. Aceea de a fi șef de promoție la Fac...