Cum se va acorda stimulentul de 2.500 de lei pentru personalul medical

Așa cum a fost decis recent, pe perioada stării de urgență, cei ce se ocupă de bolnavii cu COVID-19, inclusiv cei care asigură transportul sau diagnosticarea acestora, vor beneficia de un stimulent lunar în valoare de 2.500 de lei. Acesta va fi plătit, într-o primă fază, din fondul de salarii al angajatorului, ulterior fiind decontat din fonduri europene, potrivit unui comunicat al Ministerului Fondurilor Europene (MFE).

Printr-un comunicat publicat recent, MFE aduce o serie de clarificări legate de acordarea stimulentelor destinate medicilor, personalului medico-sanitar și paramedical, inclusiv personalului auxiliar implicat direct în transportul, echiparea, evaluarea, diagnosticarea și tratamentul pacienților infectați cu noul coronavirus.

 

Mai exact, stimulentul în valoare de 2.500 de lei va fi plătit inițial din fondul de salarii al angajatorului și va fi decontat ulterior din fonduri europene. Această clarificare apare într-un document transmis de ministrul Marcel Boloș managerilor unităților sanitare.

Potrivit ministrului, pentru a putea fi decontat din fonduri europene, stimulentul de risc medical trebuie să îndeplinească o serie de condiții:

- să fie plătit de unitatea sanitară angajatoare din fondul de salarii odată cu acordarea drepturilor salariale, înainte să fie decontat din fonduri europene;

- personalul care beneficiază de aceste drepturi să fie numit prin decizie a angajatorului, din care să reiasă că este implicat direct în transportul, evaluarea, echiparea, diagnosticarea, tratamentul pacienților infectați cu COVID-19;

- angajatorul să facă parte din rețeaua sanitară COVID, stabilită conform reglementărilor legale în vigoare.

- stimulentul de risc medical se acordă o singură dată, la acordarea drepturilor salariale în perioada declarării stării de urgență, începând cu drepturile salariale aferente lunii aprilie 2020 și are un cuantum fix de 2.500 lei brut/lună/persoană, indiferent de nivelul venitului realizat de personalul medical.

- dacă perioada de urgență se prelungește, personalul medical vizat va beneficia de drepturile legale privind stimulentul medical pe întreaga perioadă a stării de urgență.

După cum este menționat și mai sus, valoarea de 2.500 de lei a stimulentului de risc este brută, pentru acest stimulent nedatorându-se contribuții sociale, adică cele pentru pensii, sănătate, respectiv contribuția asiguratorie pentru muncă, ci doar impozitul pe venit, de 10%.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...