ANCHETĂ după ce doi medici rezidenți au murit la Iași, se așteaptă și concluziile Colegiului Medicilor!

ANCHETĂ după ce doi medici rezidenți au murit la Iași, se așteaptă și concluziile Colegiului Medicilor!

 Emanuel-Mirel Luca  

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a avut marţi după-amiaza prima reacţie în cazul celor doi medici de la Spitalul "Sfântul Spiridon" din Iași, care au murit la distanță de doar două săptămâni unul față de celălalt.

Ministrul a cerut verificări pentru a se stabili dacă există vreo legătură între cele două decese.

Medicii de la Spitalul Clinic Județean de Urgență "Sf. Spiridon" Iași sunt șocați după ce doi medici rezidenți la Institutul de Gastroenterologie și Hepatologie – George Ștefan Tilă, de 31 de ani, respectiv Emanuel-Mirel Luca, în vârstă de 28 de ani (din Darabani), au murit la interval de aproximativ două săptămâni.

 

"Nu cunosc îndeaproape situatia, înţeleg că au avut anumite afecţiuni... Nu ştiu situaţia lor medicală. Am văzut declaraţiile pe care doamna prorector, Luminiţa Iancu, le-a dat, rămâne să vedem şi cu Colegiul Medicilor, categoric... chiar dacă discutăm de medici rezidenţi, ei, în majoritate, sunt membri ai Colegiului Medicilor din România – dacă există o relaţie între modul în care şi-au desfăşurat ei activitatea, eventual, suprasolicitare şi această evoluţie nefericită", a declarat ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, conform Antena 3 CNN.

Primul deces al medicului George Ștefan Tilă, de 31 de ani, din Bârlad, a survenit pe data de 28 martie, în timp ce se afla acasă. Al doilea rezident, Emanuel-Mirel Luca, în vârstă de 28 de ani, din Darabani, Botoşani, a încetat din viaţă la două săptămâni distanţă, mai exact pe 13 aprilie. El a fost găsit fără viaţă în locuinţa lui de propria soră.

Purtătorul de cuvânt al Spitalului "Sf Spiridon" Iași, prof. univ. dr Diana Cimpoeșu, a declarat, pentru Agerpres, că medicii legiști și polițiștii urmează să stabilească dacă între decesele celor doi medici rezidenți există o cauzalitate comună.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...