Alarmant: 27 de cadre medicale din Spitalul Județean Suceava, confirmați cu coronavirus

Situație gravă la Spitalul Județean „Sf.Ioan cel Nou” din Suceava. 27 de cadre medicale au fost depistate pozitiv cu coronavirus.

Este vorba depre 19 medici și opt asistente/ infirmiere. Potrivit unur surse, printre cei diagnosticați cu noul coronavirus se află și persoane din conducerea spitalului.

Totodată, au fost recoltate probe de la mai multe cadre medicale și se așteaptă rezultatele.

La Spitalul Județean Suceava este în curs o anchetă epidemiologică.

 

În cursul zilei de duminică, Colegiul Medicilor Suceava a atras atenția asupra situației grave de la Spitalul Județean.

„Colegiul Medicilor Suceava, în numele tuturor medicilor protestează ferm și hotărât împotriva atitudinii  indiferente și a lentorii decizionale a autorităților în ceea ce privește dotarea urgentă cu materiale de protecție a personalului medical expus infectării cu COVID 19.Suntem aruncați într-o luptă periculoasă neprotejați și fără muniție. În această luptă sunt implicați toți medicii, cadrele medii sanitare și personalul de îngrijire. Până acum am primit numai promisiuni, dar timpul trece în defavoarea tuturor.Este de neînțeles atitudinea, cu atât mai mult cu cât Suceava are un număr mare de medici și cadre medii infectați datorită și absenței materialelor de protecție. Atragem atenția că indisponibilitatea personalului medical va duce la afectarea dramatică a asistenței medicale pentru toate categoriile de bolnavi.Avem nevoie urgent de protecție. Compasiunea și laudele nu sunt suficiente.Nu ne marginalizați în prioritățile din această perioadă. Aveți grijă de noi. Aveți grijă de noi ca să avem grijă de voi”, a transmis Colegiul Medicilor Suceava.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUĂ DISCIPLINĂ   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle și Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte și au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, și resuscitat de acesta împreună cu tatăl său și al...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. Botoșani informează utilizatorii că, în cursul nopții de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducțiune apă brută cu diametrul DN 560 m...