Nicușor Dan, după întâlnirea cu șeful NATO: „România este mai sigură ca niciodată”

Nicușor Dan, după întâlnirea cu șeful NATO: „România este mai sigură ca niciodată”

   Foto: Inquam Photos / George Calin

Președintele României, Nicușor Dan, a declarat joi, la Bruxelles, după întrevederea cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, că România rămâne un stat sigur, în contextul consolidării măsurilor de securitate pe Flancul Estic al Alianței.

„Am discutat, bineînțeles, despre securitatea României și securitatea Alianței. Așa cum domnul secretar general a spus, reîntăresc pentru românii care se uită la noi, că România este o țară sigură, chiar mai sigură”, a afirmat șeful statului, în conferința de presă comună.

 

Întâlnirea de la sediul NATO are loc înaintea participării președintelui la reuniunea Consiliului European.

Nicușor Dan a anunțat că discuțiile cu Mark Rutte au vizat dezvoltarea de noi capabilități militare pentru statele din Flancul Estic, inclusiv România, în cadrul unui program denumit „Santinela Estului”.

„Am discutat despre noi capabilități pentru țările din flancul estic, deci pentru România, în cadrul programului Santinela Estului. Am discutat despre Marea Neagră și NATO va avea o întâlnire pe subiectul Mării Negre și pe proiectul nostru de hub de securitate la Marea Neagră, înainte de Marele Summit NATO de la Ankara”, a precizat președintele.

Acesta a subliniat și importanța răspunsului la amenințările hibride, indicând că este nevoie de eforturi suplimentare la nivel național și aliat.

„Am discutat de asemenea de provocările care vin din zona de hibrid, unde fiecare dintre noi trebuie să facem mai multe”, a spus Nicușor Dan.

Secretarul general al NATO dă România ca exemplu în cadrul Alianței

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a dat România ca exemplu demn de urmat, după întâlnirea pe care a avut-o cu președintele Nicușor Dan, la sediul NATO de la Bruxelles.

Mark Rutte a declarat, joi, că România are un rol strategic în NATO pe flancul estic. 

”România a fost un aliat constant mai bine de 20 de ani. România joacă un rol strategic în Alianţă pe flancul estic, inclusiv în regiunea Mării Negre. Este o regiune vitală pentru securitatea noastră comună. Forţele terestre franceze conlucrează cu aliaţii pentru a apăra flancul estic. De la anunţul Santinelei estice din septembrie am adus mai multe forţe aliate şi mai multe mijloace pentru a ne proteja flancul de est terestru, dar şi aerian, iar acest aspect este crucial”, a afirmat secretarul general al NATO într-o conferinţă de presă comună cu preşedintele Nicuşor Dan.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

astăzi, 18:39

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...

Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)

astăzi, 18:29

Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

astăzi, 17:31

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...