Eduard Mititelu, aviz favorabil în comisii pentru mandatul de ministru delegat pentru Transformare Digitală: ”Sper ca, de mâine, să ne apucăm de treabă!”

Eduard Mititelu, aviz favorabil în comisii pentru mandatul de ministru delegat pentru Transformare Digitală: ”Sper ca, de mâine, să ne apucăm de treabă!”

 Eduard Mititelu  

Deputatul liberal Eduard Mititelu a primit aviz favorabil din partea comisiilor din Camera Deputaților și Senat, pentru ocuparea funcției de ministru delegat pentru Transformare Digitală.

”O bună parte dintre colegii din comisiile reunite au apreciat activitatea mea de până acum, precum și planurile pe care le am și pe care le-am prezentat. Le mulțumesc tuturor colegilor din comisii pentru încredere! Acum urmează votul în plen și sper ca, de mâine, să ne apucăm de treabă”, a fost reacția deputatului botoșănean.

 

”Este clar că trebuie să turăm motoarele”

În cadrul audierilor parlamentare, Eduard Mititelu a spus că una dintre prioritățile sale va fi integrarea aplicației ROeID și a cărții electronice de identitate ca metode de autentificare în toate aplicațiile statului. Tânărul botoșănean a transmis, de asemenea, că până la sfârșitul anului trebuie finalizat un alt proiect prioritar, respectiv portofelul electronic al cetățeanului, pentru a nu intra ”într-o zonă de infringement”.

Citește și Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

”Planurile de viitor le-am structurat pe cinci elemente clare: interoperabilitate, cloud guvernamental și portofelul electronic al cetățeanului, ca prim pilon. Și aici îmi doresc să avem într-un timp cât mai scurt operaționalizată platforma națională de interoperabilitate și pentru acest lucru trebuie să operaționalizăm Registrul Național al Registrelor, Registrul Aplicațiilor Informatice și să actualizăm, și aici mă bazez pe sprijinul colegilor din comisia de IT, sprijinul colegilor parlamentari, să actualizăm și registrele de bază aferente legii interoperabilității, pentru a fi în acord cu datele identificate în procesul de dezvoltare a platformei naționale de interoperabilitate. Un alt element important pe care l-am menționat este registrul aplicațiilor informatice. Este un element important pentru statul român pentru că trebuie să avem, în sfârșit, o viziune clară, o hartă a aplicațiilor pe care statul român le are și le gestionează, pentru a putea vedea ce aplicație trebuie să comunice cu altă aplicație”, a declarat Mititelu în Comisiile reunite din Parlament, potrivit Agerpres.

Acesta a subliniat și necesitatea completării Registrului Național al Datelor de Contact, astfel încât informațiile despre instituțiile publice să fie centralizate într-un singur loc, menționând un alt element important, respectiv cel legat de integrarea aplicației ROeID.

În ceea ce privește digitalizarea serviciilor publice, Eduard Mititelu a precizat că România trebuie să accelereze procesul pentru a atinge ținta europeană de 100% servicii publice digitale până în 2030.

”În momentul de față previziunea nu este chiar de 100%. Este clar că trebuie să turăm motoarele și un punct de sprijin important îl reprezintă o inițiativă parlamentară care a trecut de Parlamentul României: Catalogul Național al Serviciilor Publice. Trebuie să operaționalizăm într-un timp cât mai scurt și să vedem cum putem digitaliza serviciile publice mult mai rapid din acest catalog. Aici nu-mi doresc să digitalizăm birocrația. Avem nevoie să luăm fiecare serviciu public, să analizăm de ce elemente avem nevoie și de ce elemente nu avem nevoie în acel serviciu public. (...) Este important să aducem în acest demers universitățile din zona de administrație publică, științe politice, pentru a ne ajuta în analiza acestor documente, acestor servicii publice și din acel moment să trecem în procedura de digitalizare”, a explicat ministrul delegat propus pentru Transformare Digitală.

Mititelu a subliniat că atingerea obiectivului european de digitalizare integrală a serviciilor publice până în 2030 depinde de colaborarea tuturor instituțiilor care furnizează date necesare funcționării serviciilor publice.

Totodată, ministrul delegat propus pentru Transformare Digitală a declarat că își dorește ca proiectele de digitalizare ale României să fie dezvoltate pe principii de neutralitate tehnologică, astfel încât soluțiile adoptate de instituțiile publice să nu depindă de un anumit furnizor sau de o anumită tehnologie.

Veştea are nevoie de 233 de voturi pentru învestirea Cabinetului

PSD spune că toți parlamentarii partidului vor vota acest Guvern Veștea, mai exact: 127 de aleși social-democrați. De asemenea, Veștea ar avea voturile altor 70 de aleși din afara PSD. 

Potrivit unor surse din PSD, ar fi nevoie ca 40 de parlamentari AUR să voteze Guvernul Veștea, pentru a fi învestit și pentru a se instala la Palatul Victoria.

Până la această oră, singurul nume propus de premierul desemnat Adrian Veștea, care NU a primit aviz favorabil este Romeo Lungu, desemnat ministru al Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Pașaport către viitor: 260 de tineri au susținut examene Cambridge la Cambridge Star!

astăzi, 19:09

În weekendul tocmai încheiat, 20-21 iunie, porțile Cambridge Star s-au deschis pentru 260 de copii și adolescenți care au ales să își transforme pasiunea pentru limba engleză &...

23 și 24 iunie: Lucrările la Nova Apaserv lasă fără apă mai multe străzi din municipiul Botoșani!

astăzi, 18:29

Pentru evitarea efectelor negative cauzate de lipsa apei, consumatorii din zonele menționate, precum și de pe străzile adiacente, sunt rugați să își asigure rezervele minime necesare pentr...

Dumitru a plecat de acasă în șlapi, ultima dată alerga către Dângeni! Are două degete tăiate, cu mâna bandajată!

astăzi, 17:36

Dumitru Tudosan, în vârstă de 40 de ani (îi va împlini pe 22 octombrie), locuiește în satul Brăteni, comuna Dobârceni, în județul Botoșani. În d...