Dan Șlincu, deputat PSD: Realitățile Guvernării Dreptei - explozia prețurilor la utilități, alocații și pensii înghețate, creșterea șomajului și zero sprijin pentru antreprenori

Deputatul social-democrat botoșănean Dan Șlincu, membru în Comisia pentru Muncă și Protecție Socială a făcut un bilanț al primelor 5 luni de guvernare a Dreptei.

„Guvernul Cîțu a dus într-o perioadă foarte scurtă la sărăcirea botoșănenilor și a cetățenilor din toate județele țării. Plusurile guvernării Coaliției PNL-USR-UDMR sărăcesc România, iar minusurile adâncesc sărăcia! E o prăpastie între realitatea închipuită a guvernanților anunțată triumfalist și cea resimțită de români. Scumpirile se dublează, în timp ce veniturile românilor sunt înghețate”, a declarat Dan Șlincu.

 

Plusurile guvernării Dreptei resimțite de toți românii sunt: energie electrică plus 50%, gaze naturale plus 25% de la 1 iulie,  alimente de bază plus 15%, apă plus 7,5%, plus 1.000 de euro pe secundă împrumuturi guvernamentale, plus la prețul combustibilului și plus la euro în raportul cu leul în fiecare zi.

Minusurile guvernării Dreptei care afectează cetățenii din fiecare județ sunt: alocații și pensii înghețate în 2021, deși în lege era prevăzută o creștere cu 20% a alocațiilor de la 1 iulie, minus 10% puterea de cumpărare a fiecărui român, minus 20% producția agricolă, minus 100.000 de locuri de muncă, anularea Măsurii 3 – granturi de investiții între 50.000 și 200.000 de euro pentru sprijinirea antreprenorilor români afectați de criza COVID-19.

„În timp ce valoarea coșului minim de consum pentru un trai decent pentru o familie de doi adulți și doi copii s-a majorat la 7.278 lei pe lună, o creștere de aproape 5% față de anul precedent, premierul Cîțu a promis Comisiei Europene că salariile, pensiile si alocațiile vor rămâne înghețate până în anul 2024. Este evident în acest moment că puterea de dreapta nu poate guverna România decât pe datorie și duce economia către o prăpastie a austerității naționale. Demisia guvernului PNL-USR-UDMR este singura soluție pentru revenirea și creșterea nivelului de trai al românilor și salvarea antreprenorilor de la nivel local”, a subliniat deputatul PSD.

(Comunicat emis de PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT, Organizaţia judeţeană Botoşani)

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Pașaport către viitor: 260 de tineri au susținut examene Cambridge la Cambridge Star!

astăzi, 19:09

În weekendul tocmai încheiat, 20-21 iunie, porțile Cambridge Star s-au deschis pentru 260 de copii și adolescenți care au ales să își transforme pasiunea pentru limba engleză &...

23 și 24 iunie: Lucrările la Nova Apaserv lasă fără apă mai multe străzi din municipiul Botoșani!

astăzi, 18:29

Pentru evitarea efectelor negative cauzate de lipsa apei, consumatorii din zonele menționate, precum și de pe străzile adiacente, sunt rugați să își asigure rezervele minime necesare pentr...

Dumitru a plecat de acasă în șlapi, ultima dată alerga către Dângeni! Are două degete tăiate, cu mâna bandajată!

astăzi, 17:36

Dumitru Tudosan, în vârstă de 40 de ani (îi va împlini pe 22 octombrie), locuiește în satul Brăteni, comuna Dobârceni, în județul Botoșani. În d...