Cătălin Silegeanu, vicepreședintele Patronatului Național Român: De Ziua Poliției Române transmit tuturor polițiștilor un gând de susținere și apreciere

Comunicat:

Astăzi, 25 martie, de Ziua Poliției Române transmit  tuturor polițiștilor un gând de susținere și apreciere pentru întreaga activitate pe care o desfășoară prin asigurarea siguranței cetățenilor, mai ales în această perioadă atât de dificilă pentru noi toți, când trăim în condiții de pandemie iar atribuțiile oamenilor legii s-au amplificat consideral în ultimele 12 luni.

Prima recunoaştere oficială a Poliției este în anul 1822, pe vremea domnitorului Grigore Dimitrie Ghica, care i-a înmânat şefului poliţiei din acele timpuri, drapelul pe care este cusută sigla Steagului Agiei.

 

Prin înmânarea acestui steag al Agiei , s-a legalizat funcţionarea acestei instituţii, acesta fiind un moment de referinţă în istoria sa. Prin Regulamentele Organice din anul 1831, Agia a devenit Poliţie şi astfel a fost creată Poliţia din Capitală, cu atribuţii asemănătoare celor actuale. Competenţele poliţiei au fost extinse începând cu Legea de organizare a poliţiei, emisă în timpul domniei lui Alexandru Ioan Cuza (4 noiembrie 1860), urmată de Legea lui Vasile Lascăr (1 aprilie 1903) şi de Legea pentru organizarea poliţiei generale a statului (8 iulie 1929).

Această zi este în strânsă legătură cu marea sărbătoare de astăzi, când creștinii ortodocși sărbătoresc Buna Vestire, întrucât alături de sigla reprezentativă Poliției,  se află o ghirlandă din aur în interiorul căreia este prezentată Maica Domnului, înaintea îngerului ce-i aduce vestea cea bună.

Ziua Poliţiei Române se sărbătoreşte pe  data de 25 martie, din anul 2002, fiind instituită prin articolul 49 din Legea nr. 218/23 aprilie 2002 privind organizarea şi funcţionarea Poliţiei Române.

 

Îmi doresc ca această instituție pe care ne bazăm pentru a putea trăi într-o societate civilizată și armonioasă, să fie apreciată în viitor la adevarata sa valoare, cum putem bine observa prin comparație cu alte state mult mai dezvoltate decât România, unde oamenii legii au respectul cuvenit atât din partea cetățenilor cât și din partea statului prin salarii consistente și stimulante pentru activitatea desfășurată.

La Mulți Ani, Poliției Române!

 

(Comunicat emis de Cătălin Silegeanu, vicepreședintele Patronatului Național Român)

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

astăzi, 20:16

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

astăzi, 19:45

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

astăzi, 19:00

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...